Osoba Dzień dobry, prosze o pomoc. Miałam ponad rok czasu wysoką bilirubinę, po przyjmowaniu preparatów wspomagających funkcję wątroby ******** i *********, spadła. Jednak kuracja trwała ponad rok, po kilku miesiącach zaprzestania brania leków, znów zrobiłam badanie i bilirubina znów jest sporo powyżej normy. Aspat i Alat cały czas są w normie. Co to może oznaczać? Z jakimi chorobami wiąże się powiększony poziom bilirubiny? Jakie badania jeszcze powinnam wykonać? Czy powinnam znów zacząć przyjmować leki na zmniejszenie bilirubiny? Z kim ewentualnie skonsultować moje dolegliwości? Bardzo proszę o pomoc bo strasznie się martwię. Pozdrawiam
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witam!

Leki, które Pani przyjmowała wspomagały funkcjonowanie wątroby, po pierwsze przez przyspieszanie procesów usuwania toksyn i wpływ na przemiany białek, tłuszczów i węglowodanów, po drugie przez przyspieszanie regeneracji uszkodzonych komórek. Preparaty te działają jedynie objawowo, co oznacza, że nie eliminują podstawowego problemu. Dlatego po zaprzestaniu ich przyjmowania poziom bilirubiny ponownie się podniósł.

Hiperbilirubinemia może występować w wielu chorobach wątroby. Aby móc zdiagnozować przyczynę, należy pogłębić diagnostykę. Sam poziom bilirubiny całkowitej niewiele mówi o przyczynach zaburzeń w obrębie tego narządu. Trzeba wykonać oznaczenia frakcji bilirubiny (całkowita, wolna, związana) oraz pozostałych enzymów biorących udział w przemianach wątrobowych i parametrów będących wykładnikami funkcjonowania wątroby.

Zwiększonemu poziomowi bilirubiny zwykle towarzyszą inne nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych lub obrazowych. Izolowana hiperbilirubinemia występuje rzadko. Aby ją rozpoznać, należy wykonać wiele badań, których wyniki były prawidłowe. Taki stan jest charakterystyczny dla hiperbilirubinemii czynnościowej.

To grupa chorób, w których występuje dziedziczny defekt enzymów, uczestniczących w wątrobowych przemianach bilirubiny. Jedynym objawem jest podwyższenie stężenia bilirubiny, któremu nie towarzyszy makroskopowe uszkodzenie wątroby lub przeszkoda w odpływie żółci z tego narządu. Mogą natomiast występować bóle głowy, zmęczenie, dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Niekiedy izolowana hiperbilirubinemia jest objawem uszkodzenia wątroby przez leki lub zwiększonego niszczenia krwinek czerwonych albo ich nieprawidłowej produkcji w organizmie.

Proponuję udać się do lekarza w celu przeprowadzenia dokładniejszych badań i ustalenia przyczyny hiperbilirubinemii.

 Lek. Tomasz Nęcki 57
Lek. Tomasz Nęcki Stażysta/Rezydent,
Edytuj odpowiedź

Dzień dobry,

Ogólnie przyczyn podwyższonego poziomu bilirubiny jest bardzo wiele. Na wstępnie warto powiedzieć o tym, że bilirubiny wyróżnia się dwie frakcje: bilirubinę bezpośrednią (sprzężoną) oraz bilirubinę pośrednią (niesprzężoną). Ich rozróżnianie związane jest nie tylko z odmiennymi właściwościami (bilirubina pośrednia jest nierozpuszczalna w wodzie, bezpośrednia z kolei rozpuszcza się w wodzie), ale i z tym, że inne są przyczyny zwiększonego poziomu bilirubiny sprzężonej, a inne podwyższenia stężenia bilirubiny niesprzężonej.

Wzrost bilirubiny niesprzężonej związany może być z hemolizą, czyli rozpadem krwinek czerwonych – z takowym zjawiskiem można mieć do czynienia w przebiegu anemii hemolitycznej.

Podwyższenie bilirubiny sprzężonej może być związane z kolei ze schorzeniami wątroby, jak i z chorobami pęcherzyka żółciowego.
Powyżej wspomniane przykłady stanowią zaledwie skromny zarys sytuacji, w których może dochodzić do podwyższenia poziomu bilirubiny. W rozpoznawaniu przyczyny bilirubiny znaczenie mają nie tylko pomiary jej poszczególnych frakcji, ale i wywiad lekarski – istotne jest chociażby to, czy pacjent doświadcza jakichś objawów (np. żółtaczki czy bólów w brzucha – szczególne znaczenie mają bóle pojawiające się w okolicy prawego łuku żebrowego). Badaniami, które mogą dużo wnieść do diagnostyki hiperbilirubinemii, są badania laboratoryjne (np. badania enzymów wątrobowych), a także USG jamy brzusznej.

Wspomina Pani o dylemacie, do kogo udać się na konsultację. Wstępnie najkorzystniej byłoby udać się do lekarza rodzinnego – ten specjalista będzie mógł rozpocząć diagnostykę w kierunku przyczyny hiperbilirubinemii, a w razie konieczności skierować Panią do innych specjalistów.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

Artykuły na ten temat
Normy laboratoryjne

Bilirubina całkowita - przebieg, normy, hiperbilirubinemia

Bilirubina całkowita to produkt metabolizmu hemu, znajdującego się w krwinkach czerwonych. W osoczu krwi znajduje się zarówno bilirubina wolna jak i bilirubina sprzężona. Obie te frakcje składają się na bilirubinę całkowitą. Bilirubina wolna (inaczej...

Badania

Bilirubina związana - charakterystyka, wskazania, opis badania, norma

Bilirubina związana ma dwie inne nazwy, z którymi często można się spotkać, są nimi: bilirubina sprzężona i bilirubina bezpośrednia. Badania bilirubiny związanej wykonywane w celu wykrycia chorób związanych z wątrobą. Wyższe stężenie bilirubiny objawia...

Normy laboratoryjne

Bilirubina w moczu

Bilirubina to główny, końcowy produkt przemiany hemu. Powstaje ona w wyniku przemiany hemoglobiny krwinek czerwonych, która po uwolnieniu z nich zostaje przekształcona przez makrofagi do biliwerdyny, a później do bilirubiny. Następnie wolna bilirubina...

Krew i naczynia krwionośne

Żółtaczka fizjologiczna

Żółtaczka fizjologiczna, zwana też żółtaczką noworodków, występuje u ponad połowy dzieci urodzonych w terminie oraz u niemal wszystkich wcześniaków. Powoduje ją niedostatecznie jeszcze wykształcony układ enzymatyczny, odpowiedzialny za przemianę bilirubiny;...