Co powoduje problemy z oddawaniem moczu i co oznacza wynik USG jamy brzusznej?

Dzień dobry. Moje 12-letnia siostra ma problemy z częstym oddawaniem moczu. Potrafi nawet co 10 minut biegać do toalety, utrudnia to życie, naukę w szkole, kontakty z rówieśnikami. Lekarz rodzinny zlecił kilka badań, jednak moim zdaniem ignoruje sprawę. Mieszkamy na wsi i ciężko zmienić lekarza. USG jamy brzusznej: wszystko w porządku, narządy, nerki, pęcherz są prawidłowe. W moczu wszystko w porządku, wyszły "dość liczne" szczawiany wapnia. Lekarz zlecił również zrobienie krzywej cukrowej, jednak nie przejął się wynikami i stąd moje pytanie do Państwa. Osobiście uważam, że nie są prawidłowe. Siostra bardzo dużo je, jest szczupłą osobą, często oddaje mocz, zdarzyło się jej 2 razy zemdleć w szkole. Oto wyniki: Glukoza na czczo: 88 mg/dl, po 60 min: 74 mg/dl, po 120 min: 101 mg/dl. Czy normalne jest, że wynik po godzinie jest niższy niż przed badaniem? Lekarz skierował siostrę do urologa dziecięcego, jednak termin ma dopiero w sierpniu. Czy powinnyśmy na własną rękę udać się do innego specjalisty?

Lek. Wojciech Zygmunt

Wynik po godzinie jak najbardziej zdarza się niższy - jest to zwykle następstwem hipoglikemii reaktywnej. Jednakże nawet jeśli jest to błąd oznaczenia, to w diagnostyce cukrzycy liczy się glikemia w 2. godzinie testu obciążeniowego. U pani siostry polecam diagnostykę w kierunku moczówki prostej oraz psychogennej - należy wykonać badanie ogólne moczu oraz skonsultować się z endokrynologiem. Niektóre ośrodki specjalistyczne przeprowadzają szczegółową diagnostykę moczówki prostej. Wizyta u urologa dziecięcego także jest jak najbardziej wskazana. Pozdrawiam i życzę zdrowia.