Co zrobić, aby wyregulować rytm wypróżnień?

Mam dość wstydliwy problem. Jestem dziewczyną, lat 18. Od paru tygodni zauważyłam lekkie zmiany. Czasami pobolewa mnie nadbrzusze i mam zaparcia. Zaczelam sie lepiej odzywiac i zmienil mi sie rytm wyprozniania - codziennie szlam do toalety. Teraz jednak znow mam zaparcia a kal zawiera sluz. Nie odzywiam sie dobrze, jem duzo slodyczy i tlustych rzeczy. Za duzo naczytalam sie w internecie i boje sie, ze to moze byc nowotwor. Czy wystarczy zmienic diete zeby przestalo mnie bolec nadbrzusze i zebym wyprozniala sie bez problemu?

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Stosowanie diety bogatej w cukry proste i tłuszcze trans, które zawarte są w słodyczach i produktach typu fast food mogą być powodem nieregularnych wypróżnień i zaparć. Regularny rytm wypróżnień można uzyskać naturalnie, przez wybór zdrowego sposobu odżywiania. Jednak aby taki tryb życia wspomógł regulacji wypróżnień należy unikać produktów zapierających, takich jak: biały ryż, kleik ryżowy, kasza manna, kakao, gotowana marchewka, kisiel, białe pieczywo, wyroby cukiernicze, czereśnie, banany, groch, fasola, tłuste wędliny i mięsa. Natomiast zwiększyć należy przyjmowanie produktów bogatych w błonnik pokarmowy nierozpuszczalny, który pobudza pracę jelit, to np.: otręby, pieczywo pełnoziarniste, kalafior, szpinak, pomidory, orzechy, a także produkty takie jak jogurt naturalny, kefir, suszone śliwki, wody mineralne gazowane, woda z miodem, soki owocowo- warzywne.
Jeśli chodzi o śluz w kale jest to naturalny proces, jednak w przypadku nieustającym nadmiernym wydalaniu z towarzyszącym bólem brzucha należałoby się skonsultować z lekarzem rodzinnym.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Tajniki gotowania – 7 kroków do zdrowych nawyków
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/tajniki-gotowania-7-krokow-do-zdrowych-nawykow.html?c=9