Codzienne wypijanie dwóch kubków kawy przez 17-latkę

Witam. Moja córka 17 lat wypija dziennie 2 kubki kawy parzonej z mlekiem - czyli ok.600 ml. Czy to nie za dużo? Czy taka ilość kawy nie wpłynie niekorzystnie na jej zdrowie? Córka czuje się ciągle zmęczona, ospała, ma huśtawki nastrojów. Czy może to być spowodowane piciem zbyt dużej ilości kawy? Jeśli nie wypije kawy, szczególnie rano - boli ją głowa, jest ospała, zmęczona i rozdrazniona. Mówi ze nie może funkcjonować bez kawy, bo jest połprzytomna - czy to uzależnienie od kofeiny ?

Mgr Anna Czyż Dietetyk, Bydgoszcz

Witam. Być może córka wpadła w błędne koło: kofeina na chwilę łagodzi objawy zmęczenia i bólu głowy, ale potem je nasila. Jest to m.in. skutek wypłukiwania magnezu. W tak młodym wieku poprzez picie kawy może dojść do zaburzenia gospodarki mineralnej organizmu i odwapnieniem kości. Warto stopniowo ograniczyć picie kawy, zwiększyć spożycie warzyw i owoców (odkwaszają - usuwają zmęczenie), wody mineralnej oraz wprowadzić suplementację magnezu w łatwoprzyswajalnej postaci.

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
Jeżeli kawa jest macna to rzeczywiście córka mogła się za mocno do niej przyzwyczaić. Sądzę jednak, że należy poszukać przyczyny kiepskiej formy córki dzie indziej - musi przecież być jakiś powód tak chętnego sięgania po kofeinę i kiepskiej formy.
Proszę zwrócić uwagę na kilka aspektów zdowego trybu życia:
1. czy córka się wysypia - brak snu to ciągły stres organizmu i zły stan zdrowia
2. nadmierny stres - łatwo powiedzieć ;)
3. dieta - nadmiar węglowodanów w diecie może powodować ospałość i wahania nastroju: proszę zwrócić uwagę, aby ograniczyć słodycze, słodkie napoje, soki, cukier, produkty mączne; jedzenie powinno być prawdziwe, jak najmniej przetworzone
4. dobre rezultaty w kontroli nastroju daje śniadanie bez węglowodanów - czyli jaja+warzywa, mięso+warzywa, pasty rybne, śledziki, dobre kabanosy, bez chleba i słodkich musli na mleku; dużo warzyw
Kawa jest tu raczej efektem, nie przyczyną, ale niech nie będzie zbyt mocna.
Pozdrawiam serdecznie.