Przyczyny autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego przyczyny.

Witam serdecznie,

Depresja może przejawiać się bardzo różnie. Część chorych odczuwa przede wszystkim lęk czy silny stres. To, co najczęściej kojarzy się z depresją, czyli obniżenie nastroju, może być paradoksalnie słabo widoczne. Dzieje się tak, gdy inne zaburzenia (takie jak objawy hipochondryczne, nerwicowe, uzależnienia) są na pierwszym planie, maskując tym samym objawy depresji. Z tym zjawiskiem często mamy do czynienia w przypadku depresji w okresie adolescencji.

 Pod względem nasilenia depresję dzieli się na łagodną, umiarkowaną oraz ciężką. Jeśli chodzi o podział na konkretne typy nie jest on jednoznaczny. Depresja endogenna (organiczna, kliniczna) - nie jest wywoływana przez czynniki zewnętrzne, takie jak tragiczne wydarzenia życiowe. Związana jest natomiast z dysfunkcją ukł. nerwowego bądź hormonalnego (np. obniżony poziom serotoniny), bardzo często pojawiają się myśli samobjcze. Wykazuje ona silny stopień odziedziczalności, w przypadku jednego chorego rodzica wynosi on ok. 15%, w przypadku obu rodziców jest to już ok. 50%. Depresja reaktywna – jest wynikiem reakcji jednostki na ciężkie, traumatyczne wydarzenie, np. śmierć bliskiej osoby. Depresja poporodowa – pojawia się, gdy normalny stan rozchwiania emocjonalnego kobiety po porodzie (trwający przeciętnie ok. 6 tyg. ) przedłuża się. Depresja sezonowa – epizody depresyjne pojawiają się w stałych określonych porach roku. Depresja dwubiegunowa (choroba afektywna dwubiegunowa) – epizody depresji wsytępują naprzemiennie z epizodami manii (podwyższonego nastroju wraz z zawyżoną samooceną, natłokiem myśli) oraz okresami zdrowia psychicznego. Wyróżnia sie również dystymię (depresję nerwicową), która charakteryzuje się trwałym, niezmiennym obniżeniem nastroju, demotywacją. W przebiegu jest jednak łagodniejsza niż depresja endogenna.

Pozdrawiam!
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty