Czy jest to groźne dla życia lub zdrowia?

Witam, mam pytanie co do stosowania leku Apo-zolpin. Otóż bliska osobą z mojego otoczenia regularnie stosuje ten lek nasenny. Jak podaje ulotka powinno się go stosować maksymalnie 4 tygodnie. Po zażyciu leku, sen nie przychodzi od razu a zachowanie jest dziwne, zbliżone do stanu nietrzeźwości. Co w takiej sytuacji? Czy jest to groźne dla życia i zdrowia?
MĘŻCZYZNA, 38 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Rozumiem Pana troskę o bliską osobę stosującą lek nasenny Apo-zolpin. Faktycznie, zgodnie z ulotką, lek ten powinien być stosowany krótkotrwale, maksymalnie przez 4 tygodnie.

Opisane przez Pana objawy, takie jak opóźnione działanie leku oraz zachowanie zbliżone do stanu nietrzeźwości, mogą być efektem ubocznym stosowania tego leku. Należy pamiętać, że każdy organizm reaguje indywidualnie na leki, a Apo-zolpin jest środkiem silnie działającym na ośrodkowy układ nerwowy. Substancją czynną w specyfiku Apo-zolpin jest zolpidem, który jest lekiem nasennym z grupy imidazopirydyn. Pozostałe możliwe skutki uboczne można podzielić na grupy:

• zaburzenia psychiczne i nerwowe: zmęczenie, zawroty głowy, dezorientacja, halucynacje, koszmary senne, agresja, nerwowość, w rzadkich przypadkach amnezja (utraty pamięci) lub nasilenie depresji,

• zaburzenia żołądkowo-jelitowe: nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, ból brzucha,

• zaburzenia mięśniowo-szkieletowe: osłabienie mięśniowe, bóle mięśni, reakcje alergiczne: wysypka, świąd, pokrzywka, obrzęk twarzy.

Długotrwałe stosowanie tego typu leków nasennych może prowadzić do uzależnienia, a także może mieć inne negatywne skutki zdrowotne. W tej sytuacji ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który przepisał lek. Specjalista może ocenić sytuację i ewentualnie dostosować dawkowanie leku, zaproponować alternatywne metody leczenia problemów ze snem lub zalecić stopniowe odstawienie leku.

Jedną z możliwości jest zmiana leczenia na przyjmowanie melantoniny. Jest to naturalny hormon produkowany przez organizm, który pomaga regulować cykl snu i czuwania. W ostatnich latach melatonina zyskała popularność jako bezpieczniejsza alternatywa dla tradycyjnych leków nasennych, szczególnie wśród osób cierpiących na łagodne formy bezsenności lub zaburzenia rytmu dobowego. Jednak przed zmianą leku zawsze należy skonsultować się z lekarzem. To on na podstawie historii medycznej, obecnych dolegliwości i reakcji na inne leki, będzie mógł ocenić, czy melatonina jest odpowiednia dla danej osoby, oraz doradzić co do dawkowania i czasu stosowania.

Polecam zapoznanie się z dodatkowymi informacjami na temat leków nasennych i ich skutków ubocznych:

https://portal.abczdrowie.pl/leki-nasenne

https://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-lekow-nasennych

https://portal.abczdrowie.pl/melatonina-na-sen

Pozdrawiam serdecznie.

Przypominam, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, proszę o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.