Czy lekarz rodzinny może dać skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne?

Czy lekarz rodzinny powinien dać skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne wykonywane w warunkach domowych ? rodzaj zabiegów - ćwiczenia , ilość zabiegów x 30 (to przykład ) Jestem po zabiegu operacyjnym z powodu tętniaka aorty brzusznej , pobyt 3 tyg.obecnie dokuczają mi bóle kręgosłupa ,w tomografii zmiany zwyrodnieniowe , skolioza , dyskopatie , mam grupę inwalidzką w stopniu znacznym i otyłość olbrzymią , obecnie korzystam prywatnie z pomocy fizjoterapeuty bo lekarz rodzinny powiada że nie może dać skierowania bo się na tym nie zna , czy tak jest w rzeczywistości ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne (zarówno te wykonywane w warunkach ambulatoryjnych, jak i domowych) może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, w tym lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Wyjątkiem są osoby, które wymagają leczenia wad postawy oraz pacjenci, u których stwierdzono dysfunkcję narządu ruchu przyczyniającą się do wad postawy. W takim przypadku skierowanie na fizjoterapię wystawia lekarz specjalizujący się w rehabilitacji, chirurgii bądź ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, które weszło w życie z początkiem roku 2019 na skierowaniu tym nie trzeba wyszczególniać konkretnych zabiegów fizjoterapeutycznych. Wyboru dokonuje fizjoterapeuta w czasie pierwszego spotkania z pacjentem.

Poniżej znajdzie Pan inne pytania o zabiegi fizjoterapeutyczne: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zabiegi-fizjoterapeutyczne-przy-tetniaku-aorty-zstepujacej, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zabiegi-fizjoterapeutyczne-na-skrzywienie-kregoslupa, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zrosty-kosci-a-zabiegi-fizjoterapeutyczne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.