Czy mogę przyjmować suplementy diety po ostrym zapaleniu trzustki?

Witaj! Od jakiegoś czasu szukam odpowiedzi na pytanie: Czy po ostrym zapaleniu trzustki mogę przyjmować suplementy diety typu: białko, węglowodany, witaminy, aminokwasy itp., w formach proszku lub tabletek? Mogę brać (mam unikać), zdecydowanie nie brać? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

Witam!

Ostre zapalenie trzustki często prowadzi do niedożywienia, wychudzenia organizmu. Na rynku (w aptekach) są dostępne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, których spożywanie uzupełnia dietę w białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne. Do tego stopnia, że mogą zastąpić normalny posiłek. Należą do nich gotowe do spożycia Nutridrink i Ensure. Dietę w energię można uzupełnić podając Fantomalt lub białko Protifar, jako dodatek do posiłków. Je polecam. Natomiast w sklepach dla sportowców są suplementy diety zawierające, hydrolizaty białkowe, aminokwasy, kwasy MCT jednakże ich po tak poważnej chorobie nie polecam, ponieważ do końca nie jest wiadomo jaki jest ich skład. W trakcie leczenia i po chorobie należy być na diecie, która nie obciąży tego narządu, czyli ograniczyć potrawy wysokoprzetworzone, tłuste, smażone, z dużą zawartością ostrych przypraw oraz alkoholu. Zastosować dietę łatwostrawną, unikać smażonych potraw.

Pozdrawiam, Aneta Kościołek dietetyk