Czy mogło dojść do przeniesienia wścieklizny u 28-latka?

Witam, mam pytanie czy w ten sposób była możliwość zarażenia się wscieklizna. Mianowicie robiąc porządki na strychu zauważyłem kał zwierzęcia jestem na 100% pewny że kuny, pech chciał że strąciłem stojący obok kawałek wykładziny właśnie na kał , podnosząc kawałek wykładziny w rękawiczkach jeden jej koniec ponownie uderzył w kał w momencie w którym byłem schylony przez co mała kropla odprysła na moje usta, po tym zdazeniu poszedłem do łazienki i szorowałem usta woda z mydłem przed okolo 3 min. W internecie jest w większości napisane że w kale nie występuje wirus wscieklizny niemniej jednak były też takie artykuły gdzie pisano coś zupełnie odwrotnego. Od tego dnia minęło około 35 dni. Pojawiło się u mnie zmęczenie, bóle mięśniowe, bóle stawów i kręgosłupa sporadyczne pobolewanie gardła, nie mam jednak gorączki. Niby zaczęły się zimniejsze dni i taki stan może być normalny, ale się martwię ponieważ trwa to już 4 dzień, a znam swój organizm i inaczej odczuwam przeziębienia tym bardziej że chory zawsze jestem od 12h do 2 dni.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

proszę się nie martwić, nie ma możliwości zarażenia wirusem wścieklizny poprzez kontakt z kałem zwierzęcia. Ryzyka zakażenia nie stanowi również mocz, a nawet krew chorego zwierzęcia. Wirus wścieklizny przenosi się głównie przez ślinę, która dostanie się do krwi lub błon śluzowych człowieka.

Naszym zdaniem – nie ma Pan powodów do obaw. Dolegliwości, które aktualnie Pan odczuwa mogą mieć związek z przeziębieniem organizmu. Dla pewności może Pan udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy.

Podobne pytania pojawiały się już w naszym serwisie. Można je znaleźć pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-mozliwosc-zarazenia-sie-wscieklizna-od-kalu-zwierzecia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-zarazic-sie-wscieklizna-w-takiej-sytuacji,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-sie-zarazic-wscieklizna-przez-odchody-nietoperza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.