Czy odżywki pomagają przytyć osobą w dojrzałym wieku?

Witam, mam na imię Danuta, mam 58 lat i mam poważny kłopot, jestem bardzo chuda, mam 168 cm wzrostu i ważę 47 kg. Nie wiem, co mam zrobić, ponieważ jem regularnie, lubię zjeść dużo owoców i warzyw, mam też skłonności do słodyczy, lecz niestety palę papierosy. Rodzina, mąż i dzieci akceptują mnie taką, jaka jestem, lecz ja sama nie potrafię sobie poradzić, codziennie się ważę i mam nadzieję, że przytyłam chociaż troszkę. Przestałam lubić wychodzić z domu, bo ciągle słyszę „ale jesteś chuda”. Mam już dość tego, nie potrafię sobie z tym sama radzić, byłam u lekarza, mam aktualne badania na krew, tarczycę, wątrobę i mocz. Jestem w stałym kontakcie z moim lekarzem, prosiłam go wielokrotnie, aby mi przepisał tabletki na przytycie, to zapisał mi lek, na zwiększenie apetytu, tak jadłam więcej, ale co z tego, skoro zaraz to wszystko wydaliłam, mam szybką przemianę materii. Przez to, że jestem taka chuda, nie lubię na siebie patrzeć, nie sypiam już z mężem, bo po prostu się wstydzę jak wyglądam, nie chodzę na basen, bo jestem za chuda. W nocy czasami potrafię całe pudełko ptasiego mleczka zjeść, naprawdę dużo jem i ciągle nic . Nie wiem, co mam robić, chciałabym normalnie żyć i funkcjonować, ale nie potrafię, ciągle szukam jakiś metod na przytycie i ostatnio słyszałam o odżywkach bogatych w białko, zastanawiałam się, czy by mi pomogły, czy mogła spróbować? Proszę mi pomóc i napisać, co mam zrobić? Proszę o odpowiedź. Danuta

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Powinna Pani spróbować zwiększyć swoją aktywność fizyczną, co pomoże rozbudować masę mięśniową (i spowoduje przybranie kilku kilogramów). Taka metoda jest na pewno zdrowsza od spożywania produktów nie należących do grupy tzw. „zdrowych”.
Nie polecam przechodzenia na dietę zawierającą słodycze, ciasta, ciasteczka, produkty typu fast food. U osób szczupłych także może wystąpić podwyższone stężenie cholesterolu lub zaburzenia przemiany węglowodanów.
Ponadto w aptece można dostać preparaty, które uzupełniają dietę we wszystkie składniki odżywcze - zawierają one przeciętnie 500 kcal w jednej porcji. Są one polecane osobom po zabiegach operacyjnych, niedożywionym, w czasie rekonwalescencji itp.
Jeżeli opisane metody nie będą skutkować, proszę skontaktować się z dietetykiem, w celu ustalenia diety wysokoenergetycznej.
Pozdrawiam