Czy osoba uczulona na lignokainę może dostać znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie?

Chciałabym się dowiedzieć, czy osoba uczulona na lignokainę może dostać znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie. Czy są rodzaje tego znieczulenia bez lignokainy? Jeżeli to uczulenie uniemożliwia podanie znieczulenia zewnątrzoponowego, to czy są jakieś alteratywne farmakologiczne środki łagodzenia bólu?

W znieczuleniu zewnątrzoponowym lignocainy używa się do znieczulenia skóry, gdyż wbija się dosyć grubą igłę co jest bolesne. Można by było zrobić znieczulenie podpajęczynówkowe jako alternatywę bo tam skóry nie trzeba już znieczulać jeśli użyje się cienkiej igły. Teraz jednak nikt nie będzie ryzykował i sprawdzał czy jest Pani uczulona na inne leki miejscowo znieczulające, więc jeżeli to będzie normalny poród, to może się odbyć bez znieczulenia. Przy następnym planowaniu ciąży proszę wcześniej zrobić testy na wszystkie leki miejscowo znieczulające.
Alternatywnie farmakologicznie nie znieczula się naturalnego porodu.

Witam!
Droga pani są jeszcze inne środki do podaży w znieczuleniu zewnątrzoponowym, ale je także trzeba sprawdzić pod kątem uczulenia. Alternatywą do znieczulenia zewnątrzoponowego jest podanie wziewne tlenku azotu, ale nie wiem, czy jakiś szpital jeszcze coś takiego prowadzi. Taka mieszanina nazywa się ENTONOX, jest to mieszanina podtlenku azotu i tlenu. Pozdrawiam.