Czy po leczeniu zwężą się kanały mlekowe?

Nie dawno moja dziewczyna była w szpitalu i stwierdzono u niej powiększenie przewodów mlekowych oraz niski poziom progesteronu a lekarz zapisał jej lek progesteron 1\2 na noc. Czy zwężą jej się te kanały mlekowe? Proszę o odpowiedź?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

W pytaniu niestety jest zbyt wiele niewiadomych, aby móc udzielić dokładnej odpowiedzi. Jeśli będzie Pan czytał odpowiedź proszę o podanie w komentarzu więcej szczegółów - po pierwsze ile lat ma osoba o której Pan pisze, z jakiego powodu trafiła do szpitala - ciąża? problemy z piersiami? niepłodność? Jakie było rozpoznanie na karcie wypisowej?

Poszerzenie przewodów mlekowych jest konsekwencją wielu czynników - może być spowodowana produkcją wydzieliny w piersiach (mleka) u osoby która nie jest w ciąży lub nie karmi, a jest to spowodowane zaburzeniami hormonalnymi - wtedy leczy się przyczynę tych zaburzeń. Kolejna przyczyna to zaczopowanie ujścia przewodów u kobiety w ciąży lub karmiącej i zapalenie piersi - wtedy w leczeniu istotne jest prawidłowe opróżnianie piersi, czasami leczenie antybiotykiem. Kolejna rzecz to poszerzenie przewodów związane w tzw. zwyrodnieniem piersi (mastopatią), co zdarza się u kobiet w rożnym wieku i leczy się jedynie objawowo.

Jak Pan widzi przyczyn i rodzajów leczenia w przypadku poszerzonych przewodów mlekowych jest wiele. Trudno mi tez powiedzieć czy zalecone leczenie było faktycznie z powodu poszerzonych przewodów mlekowych czy z innych nie znając dokładnie sytuacji.

Czekam w takim razie na kontakt.

Pozdrawiam serdecznie