Czy wylew do oka można leczyć?

Witam, mam pytanie odnośnie mojej babci - ma ona 83 lata. Przeszła już dwa udary, z czego ma niedowład lewej strony. Choruje na cukrzycę, ale insuliny nie bierze, tylko tabletki. Ma też miażdżycę i choruje na serce. Od jakiegoś czasu miała czerwone oczy (pół roku temu zmarł jej syn i każdy twierdził, że to od płaczu te oczy). Mówi, że ma plamkę na środku oka i na wprost nie widzi, tylko kątami oka, no i też nie widzi kolorów, tylko szare postacie (ma tak z obydwoma oczami). Około roku temu, to czytała dużo książek pisanych makiem, a teraz nie widzi liter przez okulary i lupę. Dziś była u okulisty i on stwierdził, że to wylew do oka i nic się nie da zrobić. Pytałam się, czy może się pogorszyć, ale on stwierdził, że nie wie. Mam pytanie do państwa, czy jest jakiś lek, żeby to zahamować? Czy w ogóle da się coś jeszcze zrobić, czy pozostanie tak jak już jest? Babcia już płacze, że będzie ślepa, a mi się serce kraje, bo kocham ją najbardziej na świecie. Proszę o radę i pomoc! Przepraszam za pismo i błędy. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Witam serdecznie!

Niestety wiek, cukrzyca oraz miażdżyca są czynnikami wpływającymi istotnie na narząd wzroku. Cukrzyca prowadzi do tzw. angiopatii cukrzycowej, która charakteryzuje się zwyrodnieniem naczyń krwionośnych, które doprowadzają krew do siatkówki czyli części oka odpowiedzialnej za odbieranie obrazu i przekazywanie do kory mózgowej. Zwyrodniałe naczynia mają tendencję do pękania, co może prowadzić do wylewu i zasłonięcia części siatkówki, co skutkuje pogorszeniem widzenia.

W takiej sytuacji trudno jest określić rokowanie, w części przypadków wylew może ulec wchłonięciu co spowoduje poprawę widzenia, ale czasami zmiany mogą już pozostać na stałe.

Ważne jest określenie czy nie ma aktywnego krwawienia i czy wylew się nie będzie pogłębiać. Do tego celu lekarz okulista powinien skierować babcię na badanie angiograficzne (np. z fluoresceiną). W badaniu tym podaje się drogą krwionośną znacznik, który pozwala na stwierdzenie w jakim stanie są naczynia krwionośne dna oka, czy nie ma aktywnego krwawienia oraz pozwala różnicować stany zapalne oraz niedokrwienne w oku. Czasami gdy są wskazania na podstawie tego badania, można zastosować leczenie laserem (laseroterapia) lub światłem (fototerapia).

Aby uzyskać skierowanie na angiografię najlepiej udać się do poradni okulistycznej przyszpitalnej.

Pozdrawiam serdecznie!