Depresja czy Alzheimer?

Witam. Jak wyżej napisałam, mam ogromne problemy z pamięcią, bólami głowy, koncentracją i zmianami nastroju. Mam 36 lat, jestem dobrze wykształcona, jednak pisząc ten tekst, zastanawiam się nad niektórymi literami. Zawsze tak miałam i wszyscy traktowali to jak mój swoisty wdzięk - dziwne, ale mnie to nie przeszkadzało. Teraz doszło do tego, że nie pamiętam, co robiłam, co mówiłam albo dlaczego coś takiego zrobiłam, mam też problem z podejmowaniem decyzji. Od zawsze mam problemy z migreną, robiłam rezonans i wyszły jakieś zmiany, ale lekarz jakoś to tak spokojnie przyjął i dostałam Migeę.

Zmiany nastrojów już doprowadzają do rozpaczy moją rodzinę, sama to widzę, ale nie umiem zapanować i wybucham jak wulkan, niszcząc wszystko, co kocham, a potem płacz. Ostatnio nie widziałam czerwonego światła na pasach, na szczęście nikt nie przechodził, teraz boję się jeździć. Zrobiłam różne badania, troszkę magnez za niski, ale tak jak w podręczniku, tarczyca ok, umówiona jestem do psychiatry, ale boję się, że to początek Alzheimera. Strasznie się boję, mam małe dziecko. Klamerka

Witam Panią!

Problemy z koncentracją uwagi i pamięcią, drażliwość, płaczliwość czy bóle głowy, należą do spektrum objawów depresji. Należy jednak pamiętać, że depresja i problemy z pamięcią znacznie zwiększają ryzyko rozwinięcia się choroby Alzheimera, której  objawy są podobne do objawów występujących w przebiegu depresji. Główne różnice polegają na tym, że w chorobie Alzheimera chory nie zdaje sobie sprawy z utraty zdolności umysłowych, a deficyt pamięci w większym stopniu dotyczy tego, co działo się dziś czy wczoraj, niż dalszej przeszłości. Natomiast w przebiegu depresji, problemy z pamięcią dotyczą w równym stopniu pamięci krótkotrwałej, jak i długotrwałej. Istotnym czynnikiem różnicującym jest również to, że depresji towarzyszy stale obniżone samopoczucie.

Proszę być dobrej myśli. Choroba Alzheimera dotyka głównie osoby powyżej 65. roku życia. Zdarzają się zachorowania w młodszym wieku, ale należą one do rzadkości, więc proszę nie zakładać najgorszego.

Pozdrawiam serdecznie.