Dlaczego krew podczas pobrania słabo płynie?

Mam problem z pobraniem krwi. Ciężko jest pobrac bo nie chce leciec . Konieczne jest kilka nakłuć zawsze i jest bardzo ciemna.Jakie badania powinnam wykonać. Również mam problemy z dusznością w spoczynku czy to jest powiązane?
KOBIETA, 39 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Rozumiem Pani niepokój związany z trudnościami przy pobieraniu krwi oraz doświadczaniem duszności w spoczynku. Takie sytuacje mogą być stresujące i budzić wiele pytań.

Trudności z pobraniem krwi (https://portal.abczdrowie.pl/pobieranie-krwi-jak-sie-do-tego-przygotowac ) mogą wynikać z różnych przyczyn, takich jak stan nawodnienia organizmu, niskie ciśnienie krwi, czy właściwości fizyczne krwi. Warto przed badaniem wypić pół szklanki czystej wody, co pomoże nieco rozrzedzić krew i ułatwić jej pobranie. Dusznosci w spoczynku mogą natomiast sygnalizować problemy z układem oddechowym, ale również mogą być związane z zaburzeniami pracy innych układów organizmu (https://portal.abczdrowie.pl/trudnosci-w-oddychaniu ).

W tej sytuacji należy przeprowadzić szeregu badań, które pomogą zidentyfikować przyczynę Pani dolegliwości. Biorąc pod uwagę symptomy, które Pani opisała, warto rozważyć wykonanie badań takich jak próby nerkowe i wątrobowe, oznaczenie CRP, poziomu elektrolitów, żelaza i ferrytyny, glukozy, a także hormonów tarczycy i przysadki mózgowej (FT3, FT4, TSH), kwasu foliowego, B12, EKG oraz krzywej cukrowej​. ​Powyższe badania dostarczą cennych informacji na temat Pani stanu zdrowia i pomogą w dalszej diagnostyce. Aby je wykonać, w pierwszej kolejności należałoby udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Dodatkowo, jeśli duszności utrzymują się, może być pomocna również konsultacja z pulmonologiem, który być może skieruje Panią na badania układu oddechowego, takie jak spirometria.

Mam nadzieję, że te informacje okażą się pomocne i że niedługo stan Pani zdrowia oraz samopoczucie ulegną poprawie. Proszę pamiętać, by wszystkie decyzje diagnostyczne i lecznicze podejmować w ścisłej współpracy z lekarzem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.