Dlaczego mam problem z bólem prawego kolana, biodra i odcinka lędźwiowego?

Dzień dobry! Mam 18 lat i problem z bólem prawego kolana, biodra i odcinka lędźwiowego. Wszystko zaczęło się dwa lata temu kiedy na kolanie wyskoczył mi drobny guzek którym za bardzo się nie przejmowałam, bo nie był bolesny, jednak niedługo potem zaczął boleć mnie staw kolanowy. Choć w wieku 15/16 lat chodziłam na rehabilitację skoliozy w odcinku lędźwiowym nie bolał mnie kręgosłup. Dlatego guzków i bólu kolana nie wiązałam z kręgosłupem. Byłam u ortopedy dziecięcego który przepisał mi suplement diety - orton flex który nie odniósł skutku. Następnie przeniosłam się do lekarza dla dorosłych gdzie Pani ortopeda stwierdziła że kolano jest lekko przeciążone i to wszystko (bez badań, nie mam pojęcia jak to sprawdziła). W każdym razie otrzymałam skierowanie do fizjoterapeuty. W tym okresie ból kolana bardzo się nasilił i zaczęło boleć mnie również biodro. Jak już się doczekałam wizyty u fizjoterapeuty powiedział że mam skoślawioną całą prawą nogę i zapalenie przedrzepkowe - cokolwiek to znaczy, a przyczyną chyba jest kręgosłup, ale powinien to ocenić ortopeda. Przepisano mi zabiegi niwelujące ból - jestem w trakcie oczekiwania na nie. Ostatnio sytuacja jeszcze bardziej się pogorszyła boli mnie kolano jeszcze bardziej- wykwitają na nim drobne siniaki i pokazują się malutkie ledwo wyczuwalne zgrubienia/guzki, ból biodra również się pogorszył i promieniuje do kręgosłupa. Zrezygnowałam z aktywności fizycznych i basenu z powodu bólu. Oczekuję na wizytę u innego ortopedy. Niestety nie mam pojęcia czym są spowodowane powyższe stany. Dlatego też chciałam zapytać czy takie stany są częste u ludzi w moim wieku? Jakiej ewentualnej diagnozy oraz jakiego rodzaju leczenia mogę się spodziewać? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry

Aby postawić prawidłową diagnozę powinny być wykonany pomiar kończyn dolnych ( zdarza się że nogi są nierówne co powoduje że jedną z nich dużo bardziej obciążamy) , sprawdzony staw krzyżowo biodrowy, odcinek lędźwiowy kręgosłupa staw biodrowy i staw kolanowy. Uważam, że jest konieczność wykonania badań obrazowych przede wszystkim stawu kolanowego jeżeli pojawił się na niej jakiś guzek. Po zbadaniu długości kończyny, stawu krzyżowo biodrowego i kręgosłupa najprawdopodobniej będzie konieczność zrobienia wkładki ( ona nie jest czymś co uśmierzy ból w trybie natychmiastowym lecz jest ona pomocna w długotrwałym prawidłowym ustawieniu kończyny). Zdiagnozowane przez fizjoterapeutę koślawe ustawienie kończyny także będzie korygowała wkładka ortopedyczna.
Stan zapalny nadrzepkowy ( o ile faktycznie ma miejsce) można zwalczać farmakologicznie oraz u fizjoterapeuty przez zabiegi takie jak krioterapia czy terapia suchoigłowa - nie każdy fizjoterapeuta ma do tego uprawnienia.
Według mnie badania obrazowe są konieczne by postawić prawidłową diagnozę.

Pozdrawiam
Magdalena Szelągowska