Dlaczego mam te problemy z oddawaniem stolca?

Witam! W niedzielę miałam zaparcie. Wypróżniłam się dopiero po kawie wieczorem. Wczoraj i dzisiaj mam parcie na odbyt. Rano stolec jest 'normalny' (do niedawna oddawałam 1 dziennie). Dzisiaj rano, wszystko wydawało się w porządku. Natomiast niedawno odwiedziłam toaletę i mój stolec był zbity, miał około 8 cm i unosił się na wodzie. Zatrzymały się gazy, bo oddaję ich mało. Czuję się generalnie dobrze. Dodam, że choruję na niedoczynność tarczycy, hormony unormowane, nie wiem czy to ma związek. Od grudnia schudłam około 8 kg, odrzuciłam gazowane napoje i soki (te piję jedynie takie domowej roboty), piję głównie wodę i herbatę. Jem różnie, obiad stanowi największy mój posiłek w ciągu dnia, słodkie też ograniczyłam dość mocno. Byłam u rodzinnego lekarza, jednak stwierdził, że to hormony unormowane (TSH 0,68, FT4 na poziomie 48%, FT3, 28%), dlatego chudnę.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

bardzo możliwe, że problemy z oddawaniem stolca mogą być spowodowane przez zmiany w Pani diecie. Ograniczenie spożycia gazowanych napojów i słodyczy oraz zwiększenie picia wody i herbaty, mogą wpłynąć na konsystencję i objętość stolca, a także na częstotliwość wypróżnień. Fakt, że pije Pani duże ilości wody, powinny jednak pomóc w zmiękczeniu stolca.

Zaparcia często są spowodowane brakiem błonnika w diecie lub niską aktywnością fizyczną. Jednorazowe wystąpienie zbitego stolca nie musi być powodem do niepokoju, ale jeśli ta sytuacja będzie się powtarzać, warto pomyśleć o wykonaniu gastroskopii.

Powinna Pani wdrożyć do diety produkty zawierające błonnik, a jeżeli problemy będą dalej występować, zalecamy wizytę u gastroenterologa, bądź proktologa.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w materiałach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-te-parcia-na-stolec

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-problemy-z-oddaniem-stolca

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.