Dlaczego miewam to silne osłabienie?

Co to moze być za choroba? Dzień dobry, od kilku miesięcy mam okresowe ataki poważnego osłabienia. Tydzień np. czuję się fatalnie, a tydzień bardziej znośnie, ale rzadko kiedy normalnie. Objawy nasilonych ataków: trudności w oddychaniu (saturacja jednak powyżej 95), ciągły ucisk na mostku/w klatce piersiowej, ból mięśni, głównie ramion (jak po ciężkiej pracy), ból w okolicy łopatek, zaburzenia koncentracji, zawroty głowy (uczucie odpływania, lekkiej głowy) szczególnie w pozycjach stojących/ siedzących, nieraz kłucie serca lub jakby ból płuc m.in. po prawej stronie, ogólne wyczerpanie, zaburzenia zasypiania oraz niekiedy bolesne wybudzenia (duszności i wrażenie jakby coś uderzało do głowy, tracenie przytomności), osłabienie łydek - w najgorszych chwilach są jak z waty i ciężko choćby stać. Raz trafiłem w nocy na sor, ale ekg nic nie wykazało. Podejrzewam nerwicę (choć objawy zdają się nie wykazywać żadnej korelacji ze stresem, a mięśnie mam caly czas "zatrute" i obolałe) lub jakieś pozostałości po covid (przechodziłem nienajlepiej pod koniec 2021). Bardzo proszę o jakiekolwiek ukierunkowanie (może Państwa pacjenci mieli podobne objawy?) i przypuszczenia. Zamierzam zrobić sobie mri głowy i echo serca, gdy mój stan będzie choć trochę bardziej stabilny. Dziękuję. Mężczyzna 32 lata

Witam Pana,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest terapia zaangażowania i akceptacji lub psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś