Domowe sposoby na kaszel i flegmę w gardle u dwuipółletniego dziecka

Witam, Mam pytanie , co podawać z domowych sposobów 2,5 latkowi, który non stop kaszle( wydzielina z nosa spływa po gardle i drazni go to), nie ma gorączki, świetny humor. Dodam,że przeciwkaszlowe kompletnie nie działają .Robię inhalacje sól i pulmicort (wg. zaleceń lekarza). DZiś w nocy przez 5 godzin non stop kaszlał i 2 razy zwymiotował ogromne ilości przezroczystej flegmy/kataru, który mu ścieka po gardle. Podaję teraz syrop z buraka. Jak często można/po ile łyżek dziennie? Jakie są sposoby na leczenie takich dolegliwości? Czy powinienem iść z dzieckiem do lekarza raz jeszcze? Głównym objawem jest kaszel i ta wydzielina. Proszę o pomoc

Przemysław Zarzeczny

Koniecznie naucz dziecko wycierać nos. Naukę możesz rozpocząć, gdy skończy rok, ale dopiero trzylatek będzie potrafił zrobić to dobrze. Namów dziecko, żeby przyłożyło do nosa miękką jednorazową chusteczkę, ucisnęło palcem jedno skrzydełko nosa, zaczerpnęło powietrza, zamknęło buzię i dmuchnęło z całej siły. Potem niech wydmucha drugą dziurkę (wydmuchiwanie obu naraz sprzyja zapaleniu ucha). Wcześniej warto zakroplić dziecku do noska sól fizjologiczną albo morską – rozmiękczoną wydzielinę łatwiej wydmuchać. Zachęcaj malca, niech często wyciera nos – to zapobiegnie podrażnieniu gardła, dostawaniu się wydzieliny do oskrzeli i zaleganiu jej w zatokach. Zakatarzonego dziecka nie ubieraj za ciepło, żeby się nie spociło. Przegrzewanie i oziębianie organizmu może tylko zwiększyć dolegliwości. Jeśli dziecko leży, podłóż mu pod główkę dodatkowe poduszki. Pozycja półsiedząca zmniejszy spływanie z nosa śluzu na tylną ścianę gardła, a także ułatwi oddychanie.
Łagodzenie dolegliwości związanych z katarem

A. Nawilżaj powietrze. Jeżeli nie masz nawilżacza, powieś na kaloryferze pojemniki z wodą lub rozwieś w pokoju pranie. Możesz też nalać do wanny gorącej wody i przez kilka minut posiedzieć z malcem w łazience. Często wietrz pokój i utrzymuj w nim temperaturę 20–22 C. Wilgotne powietrze rozrzedza wydzielinę, ułatwiając oddychanie.
B. Rób inhalacje. Wystarczy para wodna, a jeśli malec nie jest uczulony, dodaj do wody napar z rumianku. Starszemu dziecku pomoże inhalacja z dodatkiem szałwii, tymianku czy anyżu. Jeśli nie ma jeszcze 3 lat, do robienia inhalacji wykorzystaj nebulizator (do kupienia bez recepty w aptece). Jest to urządzenie, które wytwarza i rozprasza chłodną mgiełkę.
C. Dziecko musi dużo pić. Dobrze mu zrobi ciepła słaba herbata z cukrem lub sokiem malinowym. Dziecku, które ukończyło 1. rok życia, możesz podać herbatę ze sparzonym miodem i cytryną. Płyny rozrzedzą wydzielinę, a tym samym pomogą oczyścić nos.
D. Nie rezygnuj ze spacerów. Jeżeli dziecko dobrze się czuje i nie gorączkuje, powinno wychodzić na dwór. Świeże powietrze ułatwi mu oddychanie.