Fragment prezerwatywy w pochwie a skuteczność tabletki awaryjnej

Bardzo się martwię, czy kawałek prezerwatywy w pochwie mógł spowodować, że escapelle nie zadziałała? Podczas stosunku, po wytrysku pękła prezerwatywa i po 18 godzinach wzięłam tabletkę (na drugi dzień wzięłam drugą, tak na wszelki wypadek, ze strachu jeśli ta pierwsza by się nie "przyjęła"). Z kolei dzisiaj, 6. dnia po stosunku wypadł mi kawałek prezerwatywy (kapturek, wcześniej nie wiedziałam nawet, że mam go w środku) i jestem przerażona czy ta tabletka jednak "dała radę". Wiem, że mimo wszystko muszę zrobić test ciążowy, ale chciałabym wiedzieć czy kawałek prezerwatywy, który był kilka dni w środku mógł obniżyć działanie escapelle i czy zwiększył ryzyko zajścia w ciążę? (Nie wiem czy ma to znaczenie, ale byłam w 9. dniu cyklu). Nie wiem czy martwię się słusznie, czy niepotrzebnie, bardzo proszę o pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Niepotrzebnie wzięła Pani drugą tabletkę, bez żadnego wyraźnego powodu, narażając się na silniejsze skutki niepożądane ich działania. Wskazuje to, że obawy o ewentualne niewchłonięcie tabletki są jedynie skutkiem Pani dużego strachu i nieprzygotowania na ciążę. Rozpoczynając współżycie trzeba być gotowym na możliwość zajścia w ciążę - żadna metoda antykoncepcyjna nie daje bowiem całkowitej pewności, a psychiczna gotowość na ciążę pozwoli Pani uniknąć w przyszłości paniki i pochopnego, niepotrzebnego "faszerowania" się hormonami w postaci podwójnej tabletki "po". Prezerwatywa pozostająca w pochwie nie może w żaden sposób wpłynąć na sposób wchłaniania się i mechanizm działania tabletki "po". Test ciążowy powinna Pani wykonać w dniach spodziewanej miesiączki, jeśli do niej nie dojdzie. Proszę pamiętać, że po wzięciu tabletki "po", a w szczególności dwóch tabletek "po", Pani cykl się rozreguluje, najpewniej wystąpi krwawienie za kilka dni, a w dniach miesiączki krwawienia nie będzie. Także brak krwawienia miesięcznego najpewniej będzie wynikiem wziętych tabletek, a nie ciąży - proszę więc nie panikować. Pozdrawiam serdecznie!