Jak mam sobie poradzić z problemami? Nie chce się użalać do moich przyjaciół i rodziny

Witam. Mam 20 lat i odkąd wyprowadziłam się z domu na studia przeżywam okropny okres w swoim życiu.

Moi rodzice są moimi przyjaciółmi, mam mnóstwo przyjaciół z liceum, kocham z nimi być i czuje się z nimi wspaniale. Kiedy jestem za granicą (studiuję w Anglii) i jestem na uniwersytecie, wszystko jest w porządku. Wszystko jest w porządku dopóki nie jestem sama - nie mam ochoty słuchać wesołej muzyki, nie mam energii, mam w planach zrobienie czegoś, a w rezultacie leżę i nie robie nic. Nie chce się użalać do moich przyjaciół i rodziny - dostatecznie za sobą tęsknimy i przeżywamy rozłąke za każdym razem jak wyjeżdzam. Wieczorami mam łzy w oczach, zauważyłam też, że często nie chce mi się rozmawiać ze znajomymi i denerwuję się za nic. Najgorsze są też noce, ponieważ mam napady jakiejś paniki, drętwieją mi ręce, boli mnie serce, bardzo szybko bije i dodatkowo mnie to stresuje.

Nie wiem co mam robić. Chciałabym robić tyle rzeczy na raz, ale po prostu moje ciało odmawia wyjścia z domu. Proszę o pomoc.

Witam serdecznie.

Trudno jest zdiagnozować problem na podstawie krótkiego opisu, można jedynie przypuszczać, że opisywane symptomy mają charakter reakcji lękowo-depresyjnej. Jest to zaburzenie zaliczane do nerwic, o podłożu psychologicznym.

W depresji endogennej nastrój przygnębienia utrzymuje się przez większość dnia i trudno go zmienić bodźcami zewnętrznymi - jest w pewien sposób bezwładny. Tak więc rozpoznanie depresji w Pani przypadku wydaje się mało prawdopodobne.

Lęk jest związany z poczuciem zagrożenia. Takim "zagrożeniem" może być dla Pani separacja od rodziny i wiele innych czynników, które mogły "dojść do głosu" w sytuacji obciążenia stresem, jakim jest na pewno emigracja - choćby tylko czasowa.

Poznanie przyczyn Pani trudności wymagałoby najprawdopodobniej wizyty u psychoterapeuty.

Obniżeniu stresu w godzinach wieczornych mogą pomóc Pani np. techniki relaksacyjne.

Serdecznie pozdrawiam