Kobieta

Jestem nerwowa, miałam myśli samobójcze, przechodziłam depresję. Kto wie, może ją mam, bo nie leczyłam się długo, ponieważ leki mnie osłabiały, więc chciałam sobie pomóc sama. Obecnie mój chłopak ma depresję, najprawdopodobniej dostał jej w wojsku, i ja nie mogę go zrozumieć, dlaczego jak mu zadaję pytania, on nie chce mi odpowiedzieć. Mówi, że nie chce opowiadać o danej rzeczy, np. o wojsku, jak dostał tej choroby itd. Jest śpiący, tłumaczy to lekami. Ja go rozumiem, ale nie ma ochoty też na współżycie, drażni go wszystko i ja mu podpowiadam, że sam sobie musisz pomóc, wstań, zrób to sam, a nie wyręczaj się innymi. Nie wiem, czy dobrze robię. Ja już nie mam cierpliwości, a znamy się 5 miesięcy. Wiem, że długo cierpi na tę chorobę, ale jak długo to może jeszcze potrwać? Jak go mam zrozumieć? Kocham go, a mówi, że teraz się zaczął leczyć. Pomóżcie mi, proszę. Dziękuję.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie!

W tej sytuacji ważne jest udzielenie wsparcia i otuchy partnerowi. Poznanie przyczyny załamania psychicznego partera nie jest w tej chwili sprawą najważniejszą, być może przeżycia są zbyt bolesne, by o nich teraz mówić. Depresja może powodować obniżenie libido oraz drażliwość - te objawy nie znaczą, że teraz jest Pani dla niego mniej atrakcyjna lub przestał Panią kochać, proszę potraktować to jako symptom choroby.

Chory pownien starać się sam walczyć z objawami depresji, ale bardzo pomoże mu w tym świadomość, że może liczyć na wsparcie bliskich. Komunikaty typu:,,sam musisz sobie pomóc" mogą pogłębiać uczucie osamotnienia, lepiej formułować to w sposób bardziej pozytywny ,,Byłoby super, gdybyś to zrobił", chwalić za nawet drobne osiągnięcia i sukcesy. Warto również polecić psychoterapię oraz zachęcać do regularnych kontroli lekarskich, w razie trudności - zaproponować np. wspólną wizytę.

Z pewnością powinna się Pani podzielić swoją odpowiedzialnością za chłopaka z innymi osobami, np. jego matką, przyjaciółmi. Wzięła Pani na siebie całą odpowiedzialność za partnera, co może być w tej sytuacji trudne i frustrujące. Myślę, że pomoc i wsparcie jest również bardzo potrzebne Pani, warto porozmawiać o tym z bliska osobą.

Polecam również informacje zawarte w naszym portalu: http://portal.abczdrowie.pl/wszystko-o-depresji, http://portal.abczdrowie.pl/pomoc-w-depresji, http://portal.abczdrowie.pl/depresja-u-mezczyzn.

Podobne informacje można również znaleźć na stronie ,,Anonimowych Depresantów": http://www.depresanci.republika.pl/bliski.html.

Z pozdrowieniami

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Neurologia – Neurologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Jest silnie spokrewniona z psychiatrią i polega na odkrywaniu przyczyn uszkodzenia systemu neuronalnego. Domeną psychiatrii są z kolei choroby, których podłoże stanowi biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.
  • Depresja – Depresja to zespół zaburzeń psychicznych dotykających nastroju.  Depresja ma kilka grup objawów – obniżenie nastroju, obniżenie tempa działania i myślenia, lęk, a nawet objawy somatyczne. Nie do końca znane są przyczyny powstawania depresji, określa się tylko czynniki, które mogą jej sprzyjać, jak np.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach