Jak postępować z chorym na depresję?

Jestem nerwowa, miałam myśli samobójcze, przechodziłam depresję. Kto wie, może ją mam, bo nie leczyłam się długo, ponieważ leki mnie osłabiały, więc chciałam sobie pomóc sama. Obecnie mój chłopak ma depresję, najprawdopodobniej dostał jej w wojsku, i ja nie mogę go zrozumieć, dlaczego jak mu zadaję pytania, on nie chce mi odpowiedzieć. Mówi, że nie chce opowiadać o danej rzeczy, np. o wojsku, jak dostał tej choroby itd. Jest śpiący, tłumaczy to lekami. Ja go rozumiem, ale nie ma ochoty też na współżycie, drażni go wszystko i ja mu podpowiadam, że sam sobie musisz pomóc, wstań, zrób to sam, a nie wyręczaj się innymi. Nie wiem, czy dobrze robię. Ja już nie mam cierpliwości, a znamy się 5 miesięcy. Wiem, że długo cierpi na tę chorobę, ale jak długo to może jeszcze potrwać? Jak go mam zrozumieć? Kocham go, a mówi, że teraz się zaczął leczyć. Pomóżcie mi, proszę. Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

W tej sytuacji ważne jest udzielenie wsparcia i otuchy partnerowi. Poznanie przyczyny załamania psychicznego partera nie jest w tej chwili sprawą najważniejszą, być może przeżycia są zbyt bolesne, by o nich teraz mówić. Depresja może powodować obniżenie libido oraz drażliwość - te objawy nie znaczą, że teraz jest Pani dla niego mniej atrakcyjna lub przestał Panią kochać, proszę potraktować to jako symptom choroby.

Chory pownien starać się sam walczyć z objawami depresji, ale bardzo pomoże mu w tym świadomość, że może liczyć na wsparcie bliskich. Komunikaty typu:,,sam musisz sobie pomóc" mogą pogłębiać uczucie osamotnienia, lepiej formułować to w sposób bardziej pozytywny ,,Byłoby super, gdybyś to zrobił", chwalić za nawet drobne osiągnięcia i sukcesy. Warto również polecić psychoterapię oraz zachęcać do regularnych kontroli lekarskich, w razie trudności - zaproponować np. wspólną wizytę.

Z pewnością powinna się Pani podzielić swoją odpowiedzialnością za chłopaka z innymi osobami, np. jego matką, przyjaciółmi. Wzięła Pani na siebie całą odpowiedzialność za partnera, co może być w tej sytuacji trudne i frustrujące. Myślę, że pomoc i wsparcie jest również bardzo potrzebne Pani, warto porozmawiać o tym z bliska osobą.

Polecam również informacje zawarte w naszym portalu: http://portal.abczdrowie.pl/wszystko-o-depresji, http://portal.abczdrowie.pl/pomoc-w-depresji, http://portal.abczdrowie.pl/depresja-u-mezczyzn.

Podobne informacje można również znaleźć na stronie ,,Anonimowych Depresantów": http://www.depresanci.republika.pl/bliski.html.

Z pozdrowieniami