Jak prowadzić zdrowy tryb życia w wieku 14 lat?

Mam 14 lat waga 46 kg nie jestem na diecie po prostu chciałabym prowadzić zdrowy tryb życia...ile razy w tygodniu powinnam ćwiczyć? Jakie powinny to być ćwiczenia i ile powinny trwać? Czy mogę pozwalać sobie na trochę słodyczy? co powinnam jeść najwięcej ? Oraz mam jeszcze jedno pytanie,czy moge w jakikolwiek sposób przyśpieszysz swó metabolizm?
14 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
W tym przypadku zdrowy tryb życia powinien objawiać się poprzez wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych- stosowanie urozmaiconej diety, bogatej w warzywa i owoce, produkty zbożowe najlepiej z pełnego ziarna, produkty mleczne, mięso i ryby. Słodycze powinny być unikane i zastępowane zdrowszymi deserami (sałatki owocowe, musy, koktajle mleczne), jednak ich sporadyczne spożycie w niewielkiej ilości nie zaszkodzi.
W kwestii aktywności fizycznej, dozwolona jest dowolna forma sportu, najlepiej takiego który sprawia największą przyjemność. Warto,aby był on realizowany przynajmniej 2 razy w tygodniu.
Uregulowaniu metabolizmu sprzyja wprowadzenie 5 mniejszych objętościowo posiłków, spożywanych w równych odstępach czasu oraz aktywność fizyczna.

Witam.
Musisz zacząć jeść regularnie 5 posiłków.Jeść jak najczęściej potrawy gotowane na parze, pieczone w folii lub na grillu.
Mieć pod ręką zdrowe przekąski, na wypadek nagłego głodu.
Unikać potraw konserwowanych, solonych, fast foodów.
Jeść dużo owoców i warzyw.
Unikaj alkoholu, kawy, mocnej herbaty, słodzonych napojów.
Pamiętaj o wodzie,pij od sześciu do ośmiu szklanek wody dziennie.
Co do ćwiczeń to polecam przeczytać to http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-dla-nastolatkow. Pozdrawiam

Witaj,
Opowiedz na to co jeść znajdziesz w tym artykule: http://portal.abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania oraz http://portal.abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odchudzania.
Aby mieć dobrą kondycję należy przec co najmniej 30- 45minut mieć aktywność fizyczną i zrobić około 8000 kroków - spacer, droga do i z pracy itp.
W ciągu dnia powinnaś regularnie spożywać posiłki - zapobieganie zwolnieniu metabolizmowi, pić wodę mineralna wykoskozmineralizowaną oraz zieloną herbatę - 2-3 filizanki w ciagu dnia. Można do diety wprowadzić tzw. zdrowe słodycze np. baton musli, parę suszonych moreli, czy 3 sezamki, glaretka owocowa (bez bitej śmietany). Metablozlizm przyspieszysz spożywając regularnie posiłki, pijąc zieloną herbatę, ryby morskie (jod), oraz aktywność fizyczną. Pozdrawiam, Aneta Kościołek