Jak rodzice mogą pomóc dziecku z depresją lękową?

Jak rodzice mogą pomóc dziecku (22 lata) z depresją lękową?

Witam,
towarzyszenie osobie chorej na depresję jest niezwykle trudne, gdyż stykamy się z własną bezradnością i niemocą. Jednak jest kilka rzeczy, które możemy zrobić:
1. Zachęcanie do skorzystania z pomocy specjalisty, włączenie leków i terapii.
2. Nazywanie problemu po imieniu.
3.Motywowanie adekwatnie do możliwości.
4. Wyrażanie zrozumienia a nie o ponaglenia i rozkazów.
5. Wzmacnianie chęci.
6. Pomagać podejmować decyzje w niektórych sprawach a w innych wzmacniać samodzielność.
7. Obecność.
8. Cierpliwość.
9. Natychmiastowa ingerencja przy zagrożeniu życia.
10. Dbanie o to, co sprzyja zdrowiu.

Trzeba jednak stwierdzić, że jako członkowie rodziny nie jesteśmy terapeutami i leczenie przyczyn depresji jest niemożliwe. można wspierać, towarzyszyć, ale tą najtrudniejszą drogę konfrontacji z chorobą musi przejść sam chory.

namowic go na spotkanie z psychoterapeuta, gdzie bedzie moglo przyjrzec sie swojej sytuacji, konsekwencjom i sposobom leczenia oraz podjac decyzje, czy chce psychoterapii, czy woli brnac dalej w swoje mechanizmy.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza