Jak uniknąć efektu jojo i poprawić sylwetkę?

Witam.Mam 21 lat i ważę 92kg przy wzroście 175cm.Efekt ten jest skutkiem małej aktywności i lekami na chorobę afektywną dwubiegunową.Mimo tego staram się wrócić do sportu.Ze znajomym z siłowni ustaliłem dietę: 2135 kcal (B: 160g, W: 267g, T: 47g) 30%białko,ww.50%,tłuszcze 20%.Do tego trening siłowy i w następny dzień trening aerobowy(rower lub bieganie).Czy nie za dużo tych kalorii mimo ujemnego bilansu kalorycznego ?Chcę uniknąć efektu jojo i chudnąć zdrowo a przy tym poprawić sylwetkę.

Drogi Panie!

Pańska Podstawowa Przemiana Materii (PPM) wynosi 2059 kcal. Jest to minimalna ilość kcal, jaką Pana organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Poniżej tej wartości nie wolno nigdy schodzić, również podczas odchudzania! Zmniejszenie kaloryczności jadłospisu poniżej tego poziomu spowoduje szybki spadek masy ciała, ale również powolne wycieńczanie organizmu, co może skutkować bólami głowy osłabieniem, spadkiem koncentracji. W konsekwencji dojdzie do efektu jo-jo. Do ustalenia Całkowitej Przemiany Materii (CPM) potrzebowałabym dokładnego sprecyzowania częstotliwości i intensywności treningów oraz trybu życia. Po tych ustaleniach dopiero ustala się stopień redukcji kalorycznej powodujący spadek masy ciała. W Pana przypadku, przy dużej ilości aktywności fizycznej, polecałabym nawet zwiększenie kcal w diecie powyżej 2135 kcal, ale dokładnej liczby nie jestem w stanie podać ze względu na brak informacji.
Jeżeli chodzi o rozkład składników odżywczych: 30% białka w diecie, to moim zdaniem za duża ilość jak na osobę, która nie zajmuje się zawodowo uprawianiem sportu. Bezpieczny poziom białka w diecie nie powinien przekraczać 2g/kg masy ciała, u Pana taka zależność jest zachowana. Proponowałabym zmniejszyć ilość białka do 20%, tłuszcze powinny oscylować w granicy 25%, a węglwodany 55%. Proszę skupić się na jakości spożywanych posiłków, częstotliwości oraz na posiłkach przed- i potreningowych. Ich odpowiednie zbilansowanie zapewni Panu sukces zarówno w spadku masy ciała, jak i odpowiedniemu budowniu tkanki mięśniowej. Proszę także nie zapominać o spożywaniu przynajmniej 2l wody mineralnej dziennie.

W razie pytań, służę pomocą, pozdrawiam!

kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl