Jaki jest wpływ leków hormonalnych na odczuwanie przyjemności seksualnej?

Witam ! Moje pytanie dotyczy wpływu leków hormonalnych na odczuwalna przyjemnosc seksualna... Otóż ostatnio nie moge dojść podczas masturbacji, zdarzyło mi się to po raz pierwszy. ni wiem czy to przejściowa sytuacja czy nie bd juz odczuwala przyjemności ? Czy to wina hormonów ? Jak zmienić zaistaniala sytuacje?

Dzień dobry!

Zdania są podzielone. Ok. 1/3 kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną uważa, że z tego powodu zmniejszyło się ich libido lub przyjemność z seksu i pogorszyła możliwość osiągania orgazmu. Większość kobiet nie zauważa jednak znaczących zmian. Część uważa za to, że jakość seksu i przyjemność znacząco się poprawiły - np. z powodu komfortu odejścia obaw o nieplanowaną ciążę lub zmniejszenia bolesności krwawienia i zyskania kontroli nad jego terminami. Jeśli podejrzewa Pani, że rozpoczęcie stosowania antykoncepcji hormonalnej wiąże się u Pani z przykrymi skutkami ubocznymi, warto odczekać jakiś czas i jeśli sytuacja nie zmieni się, skonsultować z lekarzem ginekologiem i rozważyć zmianę tabletek na inne. A może są inne powody, dla których może mieć Pani w ostatnim czasie trudność z osiągnięciem orgazmu i związek z antykoncepcją hormonalną jest tylko pozorny?

Pozdrawiam!