Jakie badania wykonać aby zdiagnozować nawracające biegunki, wzdęcia i uczucia przelewania się w brzuchu?

Często pojawiają się u mnie biegunki, wzdęcia, uczucie przelewania w brzuchu oraz ból brzucha, objawy wzmagają się w stresujących sytuacjach. Ta sytuacja bardzo obniża komfort życia. Ciężko jest tak funkcjonować. Przede mną wizyta w poradni chorób metabolicznych, w zwiazku z tym chciałabym się dowiedzieć jakie badania oprócz zleconych alat tsh, lipidogram i glukoza mogłabym odrazu wykonać, ponieważ panicznie boję soę pobierania krwi. Chciałabym za jedym razem zrobić z niej jaknajwiecej badań. Z góry dziękuję za odpowiedź

Lek. Bartosz Domagała

Ważne jest wykonanie USG aby ustalić czy w jamie brzusznej nie ma żadnej patologicznej zmiany. Objawy mogą być też spowodowane zaburzeniem czynnościowym wynikającym ze stresu - wtedy wyniki będą w normie. Z badań laboratoryjnych na wstępie warto wykonać : panel wątrobowy, nerkowy, jonigram, morfologię krwi. Wszystko oczywiście pod kontrolą lekarza proadzacego, który zna Pania i ewentualne inne choroby oraz zbada Pania fizykalne