Karmienie piersią - zastój pokarmu

Witam serdecznie mam 30 lat i jestem matką 2-ki dzieci, 4 latka i 2,5 latki. Obydwoje byli karmieni piersią: starsze ponad rok, a młodsze niecały rok. Mimo zaprzestania karmienia pokarm utrzymywał mi się w piersiach jeszcze przez ok. rok. Od ok. 4 miesięcy odczuwam ból w prawej piersi, w jej górnej części, bliżej mostka. Podczas samodzielnego badania piersi nie wyczuwam żadnym guzkowatych zmian, tak mi się przynajmniej wydaje. Nie jestem w 100% przekonana czy przeprowadzane przeze mnie samobadanie jest prawidłowe. Jestem pewna jednak tego, że boląca pierś jest większa od drugiej o ok. 1 rozmiar. Wygląda na obrzmiałą i jędrniejszą. Powiększenie piersi nastąpiło dopiero w tym miesiącu. Co do bólu to nie jest on ciągły, ustępuje w którymś momencie cyklu, tylko nie zorientowałam się jeszcze w którym:) Na 16 maja umówiłam się na usg piersi, był to pierwszy wolny termin. Zastanawiam się jednak, czy nie powinnam udać się szybciej do jakiegoś specjalisty? Tylko do jakiego do ginekologa, onkologa...??? Co robić i w jakiej kolejności? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam, hagi

Lek. Marta Hat

Witam !
Ból nie jest objawem charakterystycznym wczesnego raka piersi, a brak dolegliwości bólowych jest jedną z przyczyn późnego zgłaszania się chorych do lekarza.
Proszę zwrócić uwagę na objawy typu zaczerwienienie skóry i zwiększone ucieplenie, a także temperaturę ciała.
Powyższe symptomy mogą sugerować chorobę zapalną piersi, jednak niepołogowe choroby sutka występują rzadko. Konieczne jest wykluczenie procesu nowotworowego (w tym celu należy wykonać badanie histopatologiczne). Czasami, choć nieczęsto, przyczyną niepołogowego zapalenia sutka może być proces gruźliczy, kiła, sarkoidoza.
W różnicowaniu zmian zapalnych sutka, należy także wziąć pod uwagę nowotworowy charakter zmian – postać zapalną raka sutka i chorobę Pageta.
Każda zmiana w piersi powinna zostać zweryfikowana przez lekarza mającego doświadczenie w zakresie leczenia chorób piersi.

Pozdrawiam serdecznie