Kaszel i wymioty u dziecka

Mam córkę, która ma 5 lat. Ogólnie nie narzekam, gdyż jest zdrowa, ale gdy się zdenerwuje bądź jest podziębiona, kaszle i wymiotuje. Martwię się tym. Zauważyłem u niej duże ubytki w uzębieniu z powodu próchnicy.

KOBIETA, 5 LAT ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Wymioty podczas płaczu lub kaszlu łączą się z uruchomieniem tłoczni mięśniowej, co może powodować odruch wymioty. Dzieje się tak bardzo często u dzieci i nie jest to powód do niepokoju.

Jeżeli chodzi o próchnicę, to u dzieci najczęściej jest to problem związany z nieprawidłową higieną jamy ustnej, gdyż dzieci często nie są w stanie same umyć dokładnie zębów, a rodzicom też często nie pozwalają.
Niezmiernie ważne jest dokładne szczotkowanie rano i wieczorem. Dla maluchów świetnym rozwiązaniem jest elektryczna szczoteczka, gdyż jest to pewna forma zabawy dla dziecka, a jednocześnie mycie taką szczoteczką jest niezwykle dokładne.

Należy też ograniczyć słodycze, nie tylko w postaci cukierków, batoników, ale warto zwrócić uwagę na napoje, gdyż często podając dziecku wodę smakową mamy myślą, że jest to czysta woda, jednak zawiera ona dużo cukru.

Pozdrawiam!