Lęk o różnym stopniu nasilenia a fobia społeczna

Poniżej wypisałem codzienne, sytuacje życiowe, które powodują u mnie stres, lęk o róznym stopniu nasilenia, od lekkiego, odczuwane jako dyskomfort, skrępowanie np. jedzenie w miejscach publicznych, po umiarkowane aż po duże np. lęk przed telefonowaniem. Czy to już może świadczyć o fobii społecznej? - telefonowanie, z odbieraniem połączeń nie mam problemów o ile wiem, że ten ktoś nie dzwoni do mnie. Gdybym zamieścił jakieś ogłoszenie, że np. szukam pracy to później każdy dźwięk telefony powodowałby lęk i przyspieszone bicie serca. - załatwianie spraw urzędowo - lekarskich, ostatnio nawet pójście na zwykłe pobranie krwi mnie stresuje, gdzie jeszcze parę lat temu nie miałem z tym problemu. - spożywanie posiłków między ludźmi, ale jest to raczej dyskomfort, skrępowanie aniżeli lęk, z piciem nie mam problemu. - nowe miejsca, sytuacje, ludzie - przebywanie w dużych skupiskach ludzi - lęk przed szukaniem i podjęciem jakiejkolwiek pracy ( nawet z dorywczą mam problem ) - patrzenie ludziom w oczy , kiedy mijam ich na ulicy lub gdy ktoś uparcie mi się przygląda - rozmowa z osobami, które uważam za autorytet, kimś ważnym, inteligentnym, wykształconym, o wyższym statusie społecznym - kontakt z osobami zbyt pewnymi siebie, aroganckimi, wulgarnymi głównie mężczyznami - kontakt z młodymi, atrakcyjnymi kobietami - mijanie kierowców, którzy w danym momencie stoją na światłach lub gdy ustępują mi pierwszeństwa. Mimo, że nie spoglądam w ich kierunku, to jednak czuje ich wzrok na sobie i myślę, że mnie oceniają lub śmieją się ze mnie - przed agresją słowną, głównie ze strony mężczyzn, mniej więcej w moim wieku - mijanie grupy młodych ludzi np. siedzących na ławce parku - zbyt długie stanie w kolejce do kasy w sklepie lub na poczcie - robienie zakupów głównie kupowanie ubrań, elektroniki w sklepach innych niż samoobsługowe - gdy ktoś porusza tematy dla mnie drażliwe, o których wolałbym nie rozmawiać, a które dotyczą mojego życia. - przed pójściem na kurs prawa jazdy, zwłaszcza samą jazdą z instruktorem i przed krytyką, oceną z jego strony

Witam,
nie musi być to fobia społeczna, choć z całą pewnością warto byłoby się skonsultować z psychologiem i pomyśleć o podjęciu psychoterapii, bo domyślam się, ze te objawy znacznie utrudniają Panu życie. Domyślam się, ze może być problem z poczuciem własnej wartości. Trudno jednoznacznie orzec czy jest to fobia społeczna, szczególnie w takiej formie porady, są pewne znamiona choć pewności nie ma, za pewne potrzeba by było więcej informacji. Zachęcam do konsultacji na żywo ze specjalistą. Pozdrawiam.