Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 2 7 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Na jaką chorobę układu pokarmowego wskazują te wyniki?

Zapalenie jelita grubego ,czy jelito drazliwe? Mam wykonane 2 kolonoskopie, oraz 2 gastroskopie. W kolonoskopii jelito grube makroskopowo jest czyste i ladne, natomiast za kazdym razem w rozpoznaniu histopatologicznym wychodzi : ''przewlekle nieokreslone zapalenie o srednim nasileniu'' , w dwunastnicy rowniez wyszlo ''naciek zapalny o slabym nasielniu'', w zoladku jest zapalenie widoczne makroskopowo. Oprocz tego kalprotektyna w kale wyszla przy normie 50 podwyzszona do 350. Mialam rowniez rezonans jamy brzusznej ,ktory wyszedl prawidlowo ,oraz enterografie MR ,ktora tez wyszla prawidlowo. W morfologii czesto podwyzszone limfocyty, ktore zawsze maleja przy leczeniu mesalazyna. Za kazda proba odstawienia mesalazyny limfocyty ponownie rosna. Moje objawy : silne ,wodniste biegunki do 25 x dziennie ,mesalazyna je ogranicza do 7-10, oraz bole brzucha ,takie rozlane i klujace, nadwrazliwosc w okolicy brzucha na dotyk ,wrecz przeczulica. Mesalazyna pomaga na bol prawie calkowicie, jednak nie hamuje objawow biegunkowych. Chcialam zapytac na jaka chorobe ukladu pokarmowego wskazuja te wyniki? Co lekarz slysze rozne diagnozy- od jelita drazliwego, po bardziej prawdopodobna wedlug mojej rodzinnej lekarki,ze wystepuje u mnie mikroskopowe limfocytarne zapalenie jelit. Czy jest tutaj jakis specjalista, ktory wstepnie powie czy to jelito drazliwe, czy juz zapalenie jelit?
KOBIETA, 25 LAT 10 miesięcy temu

Zatrucie grzybami - powikłania

Powikłania występujące po zatruciu grzybami i skuteczność działania podanych leków uzależnione są od czasu, w jakim pacjent zgłosi się do lekarza. Informacji na temat możliwych powikłań występujących po zatruciu grzybami, udziela toksykolog, dr Piotr Burda.

Lek. Wojciech Zygmunt
71 poziom zaufania

Nie jestem specjalistą, ale brak zmian makroskopowych, obecność zmian mikroskopowych (naciek zapalny) oraz objawy przez panią wymienione sugerują mikroskopowe zapalenie jelit, które również leczy się m.in. mesalazyną, dlatego objawy mogą u pani się zmniejszać podczas jej stosowania. Na pewno wymagana jest obserwacja w kierunku choroby Crohna, gdyż kto wie, być może choroba jest w fazie rozwoju lub przebieg jest niecharakterystyczny. Odrzuciłbym zespół jelita drażliwego - jest to mało prawdopodobne rozpoznanie w pani przypadku. Pozdrawiam i życzę zdrowia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy