Po jakim czasie od wyrwania ósemek mogę gryźć pokarmy?

Witam, 2 dni temu miałem usuwane obie ósemki górne. Czytałem że po około 2-3 dniach można rozszerzyć dietę o np rozgotowany makaron, jajka na miękko itd, jednak należy oszczędzać stronę po której wyrywany był ząb. Stąd pytanie jak to wygląda gdy po obu stronach odbyła się ekstrakcja? Kiedy można zacząć jeść posiłki wymagające gryzienia i żucia?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

ekstrakcja ósemek jest zawsze dosyć mocno inwazyjnym zabiegiem w jamie ustnej ze względu na to, że są to zęby trzonowe, duże. Usuwanie obustronne powoduje, że okres rekonwalescencji jest ogólnie krótszy, ale też dla pacjenta bardziej wymagający, ponieważ musi w dwójnasób uważać na jedzone pokarmy. Rana w dziąśle goi się kilka dni, dlatego też warto rozważnie i na spokojnie podejść do tematu rozszerzenia diety. Na początku można spożywać głównie produkty półpłynne za względu na towarzyszący jeszcze ból i świeżą ranę po ekstrakcji. Koło 4-5 dni do tygodnia można próbować jeść pokarmy, które nie są mocno twarde i powoli wracać do normalnej diety z przed zabiegu. Szybkość gojenia rany i ustępowania bólu jest jednak kwestią indywidualną i nie u każdego przebiega dokładnie tak samo.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/ekstrakcja-zeba

https://portal.abczdrowie.pl/usuwanie-zebow-pod-narkoza-charakterystyka-dla-kogo-przebieg-cena

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.