Porada dietetyczna dla odchudzającej się 18-latki

Witam. Mam 18lat waże 76kg/168cm BMI wykazało nadwage chce ważyć 55-60kg niewiem jak to zrobić. W internecie jest dużo diet tabletek itp. ja niestety im nie ufam prosze o pomoc chce czuć się dobrze a obecnie wstydze się wyjść na ulice czy moge osiognąć taką wage w 2-3miesiące bez jojo i czy ćwiczenia z Mel B 3x w tygodniu pomogą nie moge prowadzić diety ponieważ mam każdego dnia inny tryb gotuje moja mama dla wszyskich ja nie moge sobie gotować np. Ryb sałatek itp. Co robić? POMOCY!

Witam serdecznie,

Z pewnością nie polecam tabletek ani diet z internetu. Dieta powinna być ułożona indywidualnie. Kaloryczność diety musi odpowiadać Pani dziennemu zapotrzebowaniu. Ułożenie takiej diety jest możliwe po kontakcie z dietetykiem, do czego zachęcam. Najważniejsze aby utrata kilogramów była bezpieczna i zdrowa a efekt jaki Pani osiągnie długotrwały. Jeżeli będzie Pani eksperymentować, głodzić się i korzystać z nieodpowiednich diet może Pani schudnąć szybko ale równie szybko kilogramy powrócą i to nawet z nadwyżką. Pyta Pani o szybkość chudnięcia. Jest to sprawa bardzo indywidualna i zależna od Pani organizmu ale zdrowe odchudzanie to około 1kg tygodniowo.
Aby osiągnąć swój cel powinna Pani w miarę możliwości zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe. Posiłki powinny być spożywane regularnie (5 posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami. Nie można pomijać żadnego z posiłków, nie zamieniać kilku posiłków na jeden z wielu składników.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawione. Ostatni posiłek należy spożywać 3-4h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Dziennie dopuszcza się spożycie 2 łyżek oliwy z oliwek w potrawach. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Ułożenie indywidualnie dostosowanej do Pani potrzeb diety wymaga spotkania osobistego, w celu przeprowadzenia odpowiednich pomiarów lub kontaktu drogą mailową w celu wypełnienia szczegółowego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego.
Jeżeli chodzi o ćwiczenia fizyczne to stanowią one 30% sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę. Ważne aby aktywność była systematyczna i sprawiała Pani przyjemność. Najlepiej ćwiczyć od 3do 5 razy w tygodniu, po ponad 30 min (po pół godzinnym wysiłku zaczyna się spalanie tkanki tłuszczowej. Może Pani skorzystać z pomocy trenera fitness, siłowni lub ćwiczyć w domu. W Internecie znajdzie Pani bardzo wiele zestawów treningowych. Musi Pani dostosować je do własnych możliwości. Powinna Pani zwracać uwagę na prawidłową technikę ćwiczeń aby nie obciążać stawów czy odcinka krzyżowo-lędźwiowego. Osobiście mogę polecić zestawy: Mel B, FitnessBlender, Odchudzanie bez kitów, Be Fit Woman, Fitappy, XHitDaily, Tiffany Rothe. Przy ćwiczeniach powinna być również zachowana odpowiednia dieta. Nie może Pani przyjmować zbyt mało kcal bo w tym momencie zacznie zachodzić katabolizm i zamiast budować mięśnie będzie je Pani spalać.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety(również przez internet) dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk