Przyczyna przedwczesnego krwawienia przy zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam serdecznie! Od lutego bieżącego roku zażywam tabletki antykoncepcyjne Yaz (24+4), które mi zostały przepisane ze względu na torbiel, jednak oprócz antykoncepcji nie pomogły mi. Pojutrze wypada dzień zażycia pierwszej białej tabletki, a pół godziny temu wystąpiło u mnie krwawienie jak przy okresie, a może to już okres, towarzyszą mi też bóle podbrzusza. Nigdy wcześniej taka sytuacja nie miała miejsca. Tabletki zażywam zgodnie z instrukcją, czasami się spóźniłam dwie godziny, zażyłam pół godziny wcześniej ale nie powinno to wpłynąć na to, co dzieje się teraz. Również zażywałam je po kolei, ok raz mi się pomyliło, ale nie połknęłam jej i zamieniłam na właściwą. W grudniu zeszłego roku wykryto u mnie torbiel, bodajże 5cm x 8cm, ale tak jak powiedziałam nigdy wcześniej takiej sytuacji nie było. Najważniejsze dla mnie pytanie: Czy skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana? Czy możliwa jest obniżona dawka hormonów i czy to zmniejsza ochronę? Powinnam się martwić? Czym może to być spowodowane? Chciałam teraz wyrzucić 4 białe tabletki tak by okres mi się przesunął, mogę to zrobić nadal? Przy okazji chciałam zapytać czy istnieje konieczność usunięcia torbieli, jakie mogłyby być powikłania. Z góry dziękuję za pomoc.

Witam serdecznie!
Pojawienie się krwawienia w trakcie przyjmowania ostatnich aktywnych tabletek nie musi być objawem niepokojącym. Jeżeli przyjmowała Pani tabletki regularnie, to wydaje się, że może być Pani spokojna. Proszę jednak pamiętać, że nie ma 100% skutecznej metody antykoncepcji, dlatego w podobnych sytuacjach zawsze zaleca się kontrolne wykonanie testu ciążowego. W Pani opisie nie znajduję sytuacji, która mogłaby wpłynąć na skuteczność preparatu.
Negatywny wynik testu pozwoli Pani na kontynuację przyjmowania preparatu. Nie będzie również przeciwwskazaniem do rezygnacji z przyjmowania tabletek placebo. Musi Pani jednak zdawać sobie sprawę, iż skoro krwawienie zdążyło się już pojawić, może ono Pani towarzyszyć w najbliższych dniach.
Pozdrawiam