Skręcenie stawu skokowego a wskazania do rehabilitacji

Witam,1.01.skreciłam staw skokowy pierwszy raz,myśląc,że nic sie nie stało nie poszłam do chirurga.04.01ponownie zle stanęłam,coś w kostce strzeliło.ból był okropny.Noga spuchła,zrobił sie krwiak.Nastepnego dnia poszłam do chirurga.Zrobiono rtg.Założono mi na tydzien gips i przepisano zastrzyki w brzuch.Po tyg.lekarz zdjąl gips i założyl bandarz elastyczny.Czemu nie zlecono rehabilitacji?moge wrócic do pracy?

Dzień dobry,

Ciężko odpowiedzieć mi dlaczego nie zalecono fizjoterapii, natomiast uważam, że w Pani przypadku jest ona konieczna. Po skręceniu stawu skokowego fizjoterapię możemy podzielić na 3 etapy. Pierwszy z nich najlepiej rozpocząć jak najszybciej. Polega on przede wszystkim na ćwiczeniach zwiększających zakres ruchomości w stawie oraz zabiegach z zakresu fizykoterapii przyśpieszające gojenie się tkanek i działające przeciwbólowo. Można zastosować kinesiotaping- aplikacje limfatyczną, jeżeli występuje obrzęk i krwiak lub więzadłową w celu ustabilizowania stawu skokowego. W drugim etapie należy popracować nad poprawą siły mięśniowej, a więc skupiamy się na ćwiczeniach izometrycznych. Natomiast w trzecim etapie ważna jest propriorcepcja (ćw poprawiające czucie głębokie)- najlepiej skontaktować się z fizjoterapeutą, który dobierze odpowiednie ćwiczenia oraz pokaże prawidłową technikę ich wykonywania. Są to wszystkie ćwiczenia na niestabilnym podłożu, specjalnych poduszkach sensomotorycznych czy trampolinie. Proszę pamiętać, że im szybciej zacznie Pani fizjoterapię tym większa szansa powrotu do pełni sił i sprawności. Po skręceniu stawu skokowego należy uważać na tą okolicę, gdyż raz uszkodzony staw skokowy jest bardziej podatny na dalsze uszkodzenia w przyszłości.

Pozdrawiam serdecznie.