Tycie po antybiotykach u nastolatki

witam moja córka ma 16 lat i od 2 mc bierze tab anty (vibin mini) z powodu choroby. ma 160 cm i przed chorobą ważyła 50 kg. od jakiegoś czasu ciągle tyje. wstaje o 5 i je śniadanie a ostatni posiłek o 17.stara się jeść 4 x dziennie. wieczorami ćwiczy po 15 min, nie je słodyczy. czy mogli by państwo zaproponować jakieś wskazówki (dieta ćwiczenia) żeby przestała tyć o wróciła do dawnej figury (głównie nogi i brzuch) bo jako nastolatka jest bardzo wrażliwa na tym punkcie. z góry dziękujemy

Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem czy tabletki są dobrane odpowiednio. Istotne jest również na co choruje Pani córka. Co do posiłków to należy spożywać nawet 5 posiłków dziennie. Ostatni 2-3 h przed pójściem spać, a więc posiłek o godzinie 17 może być zbyt wcześnie. Do tego należy pilnować regularnego jedzenia co 3–4 godziny i zrezygnować z pojadania między posiłkami. Głównym źródłem energii w diecie powinny być węglowodany złożone, a więc produkty z pełnego przemiału (otręby, pieczywo pełnoziarniste, brązowy ryż, grube kasze). Należy pamiętać również o warzywach i owocach, które obfitują w błonnik naturalnego pochodzenia. W diecie ważne jest również białko. Należy wybierać chude gatunki mięs, a także zastępować je roślinami strączkowymi i rybami (cenne źródło kwasów omega-3). Z tłuszczy warto wybierać te roślinne (oleje, oliwa z oliwek, orzechy), unikać natomiast tłuszczy zwierzęcych a także tych niewidocznych zawartych np. w ciastach, batonach, fast foodach itp. Należy również unikać smażenia. Lepszą techniką przygotowania posiłków będzie gotowanie bądź pieczenie. Pozdrawiam, www.nvit.pl

Witam, trudno mi odpowiedzieć na Pani pytanie, proszę o przesłanie na mój mail dokładnego jadłospisu córki, być może bedę mogła podac więcej szczegółów.

Anna Porada Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,
Tabletki o których Pani pisze to nie antybiotyki lecz hormonalne środki antykoncepcyjne. Niezależnie od tego, córka nie powinna gwałtownie przybierać na wadze z powodu ich przyjmowania. Niektóre choroby, przy których przepisywane są tabletki powodują przybieranie masy ciała np. zespół policystycznych jajników, jednak same tabletki nie powinny tego powodować, a już na pewno nie w sposób gwałtowny, niepokojący.
Polecam ponowny kontakt z lekarzem ginekologiem oraz z endokrynologiem.

Witam serdecznie,

Tabletki, które przyjmuje Pani córka mogą powodować tycie ale niekoniecznie z tkanki tłuszczowej a z powodu gromadzenia się wody metabolicznej w organizmie. Być może zostały źle dobrane. Są to leki antykoncepcyjne, a po tego rodzaje tabletkach możemy czuć opuchniecie. Ważne jest również na co choruje Pani córka. tycie być może ma związek z chorobą. Proszę udać się na konsultację lekarską. Jeżeli lekarz stwierdzi że jest wszystko w porządku można się doszukiwać problemów z dietą:
Przede wszystkim należy wprowadzić zdrową i zbilansowaną dietę, która stanowi 70% sukcesu oraz aktywność fizyczną która daje 30%. Córka powinna zadbać o regularność posiłków. Należy jeść 5posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h. Dzień należy rozpocząć od pełnowartościowego śniadania zjadanego do 1h po przebudzeniu zaś kolację 3-4h przed snem. Należy pić 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu nawodnienia organizmu oraz jego oczyszczenia. Powinna również zrezygnować z żywności silnie przetworzonej, tłustej, kolorowych napoi oraz słodyczy. Zalecam wybierać chude białe mięsa, jedynie razowe pieczywo oraz brązowy ryż, makaron i gruboziarniste kasze. Należy zjadać dużo warzyw oraz owoce w celu dostarczenia cennego błonnika. Na kolację ograniczamy węglowodany a skupiamy się na białku.
Przy wyborze ćwiczeń można skorzystać z siłowni pomocy trenera fitness lub ćwiczyć samodzielnie w domu, wyszukując odpowiednie ćwiczenia w internecie np na Youtube Przy ćwiczeniach należy zadbać o właściwą dietę. Trening powinien zaczynać się około 2h po posiłku lub jeżeli jest to niewielka przekąska to około 1h. Po treningu należy dostarczyć węglowodany proste, łatwo przyswajalne np banan oraz białko (ok 20-30min po treningu) a następnie zjeść węglowodany złożone i łatwo przyswajalne białko czyli np chuda ryba czy kurczak w celu uzupełnienia strat glikogenu i odbudowy uszkodzeń struktur włókien białkowych. W posiłkach okołotreningowych należy unikać tłuszczu, gdyż upośledzają odbudowę glikogenu.
W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację
tel 506225670
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk