W jaki sposób mogę przyjąć witaminę B12?

Od 2-ch lat mam wykonywany raz w miesiącu zastrzyk 1000mcg Witaminy B12 w mojej przychodni. Biorąc pod uwagę fakt stan dużego zagrożenia coronowirusem uprzejmie proszę o odpowiedź, czy mogę ewentualnie wypić płyn z fiolki np. po rozcieńczeniu w przegotowanej zimnej wodzie po posiłku. Nadmieniam , że brak Witaminy B12 wystąpił gdy od 2-uch spożywałem metforminę w dawce 1000 mg raz dziennie w insulinooporności. Nastąpił w tedy spadek erytrocytów na granicy normy 454 T/l (4,50 -5,70 ) i obniżenie B12 do 187 pg/ml (197-790 ).
MĘŻCZYZNA, 69 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, przede wszystkim płyn przeznaczony jest do iniekcji i nie powinno się go podawać w sposób inny niż zaleca producent, tj. pić. W przypadku niedoborów witaminy B12 suplementacja jest oczywiście bardzo istotna. Zapobiega ona anemii, jest niezbędna do prawidłowego procesu syntezy krwinek czerwonych w szpiku oraz dba o właściwe funkcjonowanie układu nerwowego. Więcej o samej witaminie w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nietypowy-objaw-niedoboru-witaminy-b12-wiele-osob-go-ignoruje. Mało kto wie jednak, że podaje się ją domięśniowo nie bez przyczyny – stosowanie doustne przynosi mierne efekty. Szacuje się, że jej przyswajalność spada nawet do 1% zażytej dawki. Odpowiadając więc na Pańskie pytanie – wypicie płynu do iniekcji nie jest jednoznaczne z przyjęciem pożądanej dawki, więc takie działanie nie ma sensu. Sugeruję zatem kontakt z przychodnią POZ w celu ustalenia, czy jest możliwość wykonania iniekcji. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty