W jaki sposób mogę przyjąć witaminę B12?

Od 2-ch lat mam wykonywany raz w miesiącu zastrzyk 1000mcg Witaminy B12 w mojej przychodni. Biorąc pod uwagę fakt stan dużego zagrożenia coronowirusem uprzejmie proszę o odpowiedź, czy mogę ewentualnie wypić płyn z fiolki np. po rozcieńczeniu w przegotowanej zimnej wodzie po posiłku. Nadmieniam , że brak Witaminy B12 wystąpił gdy od 2-uch spożywałem metforminę w dawce 1000 mg raz dziennie w insulinooporności. Nastąpił w tedy spadek erytrocytów na granicy normy 454 T/l (4,50 -5,70 ) i obniżenie B12 do 187 pg/ml (197-790 ).

Redakcja abcZdrowie

Witam, przede wszystkim płyn przeznaczony jest do iniekcji i nie powinno się go podawać w sposób inny niż zaleca producent, tj. pić. W przypadku niedoborów witaminy B12 suplementacja jest oczywiście bardzo istotna. Zapobiega ona anemii, jest niezbędna do prawidłowego procesu syntezy krwinek czerwonych w szpiku oraz dba o właściwe funkcjonowanie układu nerwowego. Więcej o samej witaminie w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nietypowy-objaw-niedoboru-witaminy-b12-wiele-osob-go-ignoruje. Mało kto wie jednak, że podaje się ją domięśniowo nie bez przyczyny – stosowanie doustne przynosi mierne efekty. Szacuje się, że jej przyswajalność spada nawet do 1% zażytej dawki. Odpowiadając więc na Pańskie pytanie – wypicie płynu do iniekcji nie jest jednoznaczne z przyjęciem pożądanej dawki, więc takie działanie nie ma sensu. Sugeruję zatem kontakt z przychodnią POZ w celu ustalenia, czy jest możliwość wykonania iniekcji. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.