Zapytaj lekarza

1 , 0 2 7 , 6 6 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wahania wagi i spadek masy ciała

Mam problem z wagą. Często mam wahania wagi w granicach 1 kg, ale teraz w ciągu ponad tygodnia moja waga spadła o ponad 3 kg, nie zmieniałem trybu życia, może trochę zmniejszyłem spożycie węglowodanów. z czym może to być związane, proszę o poradę.
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu

Anemia

Anemia nie powinna być kojarzona z bladym i chudym człowiekiem. Anemia to niedokrwistość, a cierpią na nią głównie kobiety! Sprawdź jakie są tego przyczyny.

Witam wahania wagi w zakresie kilku procent masy ciała to norma. Inna waga jest rano, a inna wieczorem (wyższa). Wynika to z ilości pokarmu i napojów spożywanych w ciąg całego dnia. Przy ograniczeniu węglowodanów w diecie, waga rzeczywiście mogła się obniżyć, jeżeli niedobór był znaczący.

0

Witam. Przy zmniejszeniu spożycia węglowodanów masa ciała mogła się obniżyć.I faktem jest że wahania wagi to norma.Pozdrawiam

Dyplomowany dietetyk. Przyjmuje w Poradni Dietetycznej w Grodkowie.
0

Dzień dobry! Zmniejszenie spożycia węglowodanów może być przyczyną utraty wagi. Warto jednak zgłosić się do lekarza: endokrynolog, w celu zbadania tarczycy oraz do lekarza rodzinnego, aby wysłał na badanie cukru, by wykluczyć cukrzycę. Pozdrawiam!

Specjalistka psychodietetyki. Prowadzi gabinet w Białymstoku.
0
Dr Agata Cezari Dietetyk, Wrocław
38 poziom zaufania

Z węglowodanami właśnie. Sam sobie Pan tak reguluje czy ktoś Panu to sugeruje? bo jeśli w ogóle jest problem z utrzymaniem wagi to z reguły jest problem z jakimś stanem chorobowym, powinien Pan poszukać pomocy w celu ZDIAGNOZOWANIA tegoż problemu, bez tego ani rusz, to jak psikanie się dezodorantem pod pachami zamiast umycia się ;)

0

Witam serdecznie,

Wahania wagi są dość normalnym zjawiskiem. W ciągu dnia waga może się zmieniać nawet o 2kg. Jest to związane z tym ile zjemy danego dnia oraz ze zmianami wody metabolicznej zatrzymanej przez organizm. Jest pora zimowa, więc Pana organizm potrzebuje więcej energii na ogrzanie ciała, więc nie zmniejsza Pan spożycia węglowodanów a wręcz odwrotnie.

Jeżeli nadal będzie Pan obserwował spadki wagi proszę koniecznie skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu w celu wykonania badań i wykluczenia np anemii. Jeżeli z badań nic nie wyniknie proszę udać się do dietetyka w celu zbilansowania Pana diety.

W razie dodatkowych pytań proszę pisać lub zapraszam na konsultację dietetyczną tel. 506225670 Pozdrawiam Joanna Wasiluk

Specjalista w zakresie dietetyki.
0

Witam,

Wahania masy ciała mogą być spowodowane: - zmniejszoną kalorycznością diety (za mało energii przyjętej z pożywienia jak na potrzeby organizmu) - zmniejszoną kalorycznością diety przy zwiększonej aktywności fizycznej (za mały nakład energetyczny z pożywienia przy wysokiej energii spożytkowanej) - chorobą ( dlatego jeżeli niezamierzony ubytek masy ciała będzie coraz większy udaj się do lekarza rodzinnego i poproś o wykonanie podstawowych badań biochemicznych) - stanem fizjologicznym (miesiączka) - i co najważniejsze zwróć uwagę na skład masy ciała (masa mięśniowa, tkanka tłuszczowa, mineralizacja kośćca, woda). Nie wiemy z jakich parametrów zrzuciłaś kilogramy. Po takim badaniu składu ciała możemy się dowiedzieć co było przyczyną wahania masy ciała. Pozdrawiam Sylwia Strojek

0

Witam, prawdopodobnie zbyt restrykcyjnie obniżył Pan spożywanie węglowodanów, w wyniku czego mógł Pan utracic wodę i mięśnie.Wahania wagi w zakresie kilograma to nic strasznego, trzeba tylko pamiętac aby ważyc się z rano po odwiedzeniu łazienki, na czczo, raz w tygodniu, dopiero wtedy można określic czy waga rzeczywiście spada.

0
Ewa Kozłowska Dietetyk, Warszawa
82 poziom zaufania

Witam, spadek masy ciała o 5% w krótkim okresie czasu może sugerować chorobę - prosze skontaktować się z lekarzem specjalistą jeżeli waga będzie dalej spadała bez wyrażnych zmian w diecie i stylu życia.

Dietetyk z ponad 20-letnim stażem. Kierownik Poradni Dietetycznej w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy