Kobieta

Znalazłam wzór na obliczenie zapotrzebowania kalorycznego. Czy jest wiarygodny? Brzmi następująco: 1. Masa ciała w kg 2. Wzrost w cm 3. Pomnóż masę ciała w kg przez 9,6 4. Pomnóż wzrost w cm przez 1,8 5. Pomnóż swój wiek w latach przez 4,7 6. Do 655 dodaj wynik z punktu 3 7. Do wyniku z punktu 6 dodaj wynik z punktu 4 8. Od wyniku z punktu 7 odejmij wynik z punktu 5 Wychodzi dzienne zapotrzebowanie organizmu na kalorie w stanie spoczynku. 9. Pomnóż dzienne zapotrzebowanie na kalorie przez: 1,2 – przy siedzącym trybie życia; 1,375 – przy ćwiczeniach 1-3 razy w tygodniu, ale mało intensywnych; 1,55 – przy ćwiczeniach 3-5 razy w tygodniu o średniej intensywności; 1,725 – przy bardzo aktywnym trybie życia i codziennych ćwiczeniach o dużej intensywności. Wychodzi dzienne zapotrzebowanie na kalorie, pozwalające utrzymać obecną wagę. Zalecenie dietetyków. Od wyniku odejmujemy 500 kcal, co gwarantuje zdrowe, ale dość szybkie tempo chudnięcia.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Mgr Anna Kacperska 43
Mgr Anna Kacperska Dietetyk, Garwolin 43 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie!

Wzór, o którym piszesz to tzw. wskaźnik Harrisa - Benedicta. Można go bardzo łatwo obliczyć uwzględniając swoje dane dotyczące płci, masy ciała, wzrostu oraz aktywności fizycznej. Polecam stronę internetową www. bmi - calculator. net.

Wskaźnik Harrisa - Benedicta pozwala na obliczenie naszej podstawowej przemiany materii, czyli ilości energii (kalorii) niezbędnej do podtrzymania funkcjonowania wszystkich układów i narządów naszego organizmu w stanie spoczynku. U większości osób dorosłych prowadzących mało aktywny tryb życia, podstawowa przemiana materii stanowi 60 - 80% dziennego wydatku energii.

Żeby obliczyć całkowitą przemianę materii musimy również uwzględnić nasz poziom aktywności fizycznej, do którego dochodzi podczas uprawianego sportu, np. pływania, jazdy na nartach, ćwiczeń na siłowni, ale również podczas codziennych zajęć, takich jak praca (siedząca lub fizyczna), gotowanie, sprzątanie, czy prowadzenie samochodu. Aktywność fizyczna to około 10 – 15% dziennego wydatku energetycznego u osób mało aktywnych i nawet 50% u osób prowadzących bardzo aktywny tryb życia!

Na naszą całkowitą przemianę materii składa się również, tzw. efekt termiczny pożywienia, czyli wzrost spalania kalorii następujący w wyniku jedzenia, trawienia i magazynowania pokarmu. Stanowi ok. 6 – 10% całkowitej przemiany materii. To właśnie dlatego opuszczając posiłki, czy stosując głodówkę, nasza przemiana zmniejsza się i po zakończeniu diety pojawia się efekt jo-jo.

Jeśli chcemy schudnąć musimy zmniejszyć dawkę spożywanych kalorii, w stosunku do naszej całkowitej przemiany materii, o około 500 kcal (do 1000kcal, ale tylko w wybranych przypadkach). Podobnie, jeśli chcemy przytyć, zwiększamy kaloryczność naszej diety o około 500kcal.

Wskaźnik Harrisa - Benedicta jest powszechnie stosowany przez dietetyków, dlatego możesz w ten sposób obliczyć swoje zapotrzebowanie na kalorie. Jednak musisz wiedzieć, że istnieją inne, bardziej doskonałe metody wyznaczania całkowitej przemiany materii dostępne w gabinetach dietetycznych (np. metoda respirometryczna czy pomiar bioimpedancji).

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Odchudzanie – Moda na odchudzanie pojawia się z nadejściem każdej wiosny. Przed latem rośnie bowiem liczba osób, którym marzy się szczuplejsza sylwetka. Zastosowanie zasad zdrowego odchudzania pozwala na skuteczne zrzucenie zbędnych kilogramów, a także na nauczenie się prawidłowych nawyków żywieniowych, dzięki którym po zakończonej kuracji nie grozi efekt jo-jo.
  • Porady dietetyczne dla odchudzających się – Odchudzanie bywa niekiedy koniecznością, gdy duża nadwaga powoduje problemy zdrowotne. Jednak w większości przypadków chęć utraty wagi jest uzasadniona troską nie o zdrowie, ale o atrakcyjny wygląd. Bez względu na to, jaka jest motywacja do schudnięcia, zrzucanie kilogramów nie jest prostą sprawą.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach