Z czego wynikają te wszystkie problemy?

Witam! Mam problemy z miesiączką. Nie miałam przez 3 miesiące, później przez pół roku było w miarę regularnie co ok. 28-29 dni. W tym miesiącu spóźnia mi się już prawie 2 tygodnie, dodatkowo występuje nieustanny ból piersi przy dotyku(najbardziej z boku), drażliwość, nerwowość. Ponadto mam podejrzenie choroby tarczycy, bez zmiany trybu życia w ciągu roku przytyłam 15 kg, mam też trądzik( najczesciej krostki wychodzą na skroniach, policzkach, okolice nosa, na czole sporadycznie, oraz czasem na dekolcie, plecach i ramionach. Występuje również u mnie bezsenność, problemy z zasypianiem i budzeniem się z rana ( czy jest to 6 czy 8 godzin bez znaczenia) , chroniczne zmęczenie ciągłe niewyspanie, szybkie męczenie się, jakieś dziwne bóle mięśni przy jakimś wysiłku, wieczorne szumy uszne, zaburzenia koncentracji, problem ze skupieniem się i zapamiętywaniem.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skoro ma Pani podejrzenie choroby tarczycy, to należałoby wykonać badania w tym kierunku. Kluczowe jest oznaczenie poziomu TSH, FT3 oraz FT4. Konieczne może być również zbadanie poziomu anty-TPO oraz anty-TG. W celu poszerzenia diagnostyki wykonuje się również USG tarczycy.

Problemy z funkcjonowaniem hormonu tarczycy mogą powodować nie tylko wymienione przez Panią objawy, ale również być przyczyną nieregularnych miesiączek. Konieczne jest więc wdrożenie leczenia w celu unormowania cykli miesiączkowych. Zachęcamy więc do wizyty u lekarza.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieregularne-miesiaczki-przy-niedoczynnosci-tarczycy-u-29-latki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-stan-tarczycy-ma-wplyw-na-miesiaczke,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tarczyca-rozregulowala-moj-cykl.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.