Zapomnienie tabletek antykoncepcyjnych z kolejnego opakowania

Stosuję antykoncepcję od 4 lat. Przez ten okres czasu stosowałam Y*****. W poprzednim miesiącu zaczęłam stosować Y** (oczywiście po konsultacji z lekarzem) i wszystko byłoby dobrze gdyby nie fakt, że po zużyciu jednego opakowania (Y**) zapomniałam wziąć kolejne. Tabletkę placebo ostatnią wzięłam w niedzielę 27-11-2011r. W czasie zażywania placebo nie wystąpiło krwawienie, dopiero w poniedziałek i tak do dziś. Proszę mi doradzić co w takiej sytuacji mam zrobić. Czy mam zacząć dawkowanie tabletek? jeśli tak to od kiedy? Proszę o wskazówki. Czy w czasie brania placebo powinno wystąpić krwawienie.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Dokładna data wystąpienia krwawienia zależy od tego jak długo w organizmie utrzymuje się progestagen zawarty w tabletkach, który stabilizuje endometrium i zapobiega jego złuszczaniu. Jest to sprawa dość indywidualna, zależącą od efektywnej dawki hormonu w tabletkach oraz szybkości jego usuwania z organizmu. W specyfiku, który zaczęła Pani stosować występują cztery tabletki placebo, co jest równoważne czterodniowej przerwie. Przy poprzednim środku przerwa wynosiła zapewne siedem dni, dlatego krwawienie zaczynało się w czasie przerwy, a teraz występuje w czasie nowego opakowania. Proszę się tym nie martwić. Ponieważ przerwa od ostatniej czynnej tabletki do dziś wynosi już siedem dni, a jutro, kiedy zapewne będzie Pani czytać tą odpowiedź będzie to już osiem dni, to wzięcie kolejnych tabletek z nowego opakowania nie pociągnie za sobą zachowania ochrony antykoncepcyjnej. Zalecam dalej normalnie stosować tabletki, ale jednocześnie proszę pamiętać o konieczności stosowania dodatkowego zabezpieczenia w postaci prezerwatywy lub powstrzymania się od współżycia przez pierwsze siedem dni stosowania tabletek z nowego opakowania.

Pozdrawiam serdecznie!