Zespół jelita wrażliwego - co robić?

Witam, mam 26 lat. Od około 8 lat cierpię na zaparcia, które w skrajnych przypadkch są nie do wytrzymania - trwają nawet ponad tydzień. Ponadto nigdy nie wypróżniam się codziennie, rzado kiedy co 2 dni, prawie nigdy nie czuję uczucia całkowtego wypróżnienia. Dodam, iż w przeszłości stosowałam bardzo dużo preparatów przeczyszczających, jednak dziś prawie nie działają (nawet po zażyciu 6 tabletek popularnego, silnego środka przeczyszczającego). W przedłużającym się zatwardzeniu zaczynają mi puchnąć głównie konczyny dolne i górne. Od pewnego czasu towarzyszy mi uczucie (głównie w pozycji siedzącej) pełności w odbycie. Przy oddawaniu kału "wychodzi" hemoroid w okolicach odbytu. Na stolcu pojawiają się - w różnej częstotliwości - ślady śluzu oraz krwi. Kształt kału również jest różny - raz są to "kozie bobki", innym razem wydaje się być odznaczony w kształcie wystającego hemoroidu. Przez to czuję się fizycznie bardzo źle, gdyż jest to dużym dyskomfortem w codziennym życiu. Przeszłam badanie gastroskopii, które nie wykazało żadnych zmian. Lekarz zalecił jedzenie wyłącznie warzyw włóknistych oraz wyeliminowanie chleba z diety. Czy to wystarczy? Dodam, że po wyeliminowaniu chleba problem się nie zmniejsza. Proszę o odpowiedź, co robić? Dziękuję!
26 LAT ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Zespół jelita nadwrażliwego ma silny związek z emocjami oraz stresem. Bardzo dużą rolę odgrywa dieta, unikanie alkoholu, papierosów - nawet przebywania w zadymionym pomieszczeniu, dużo ruchu, regularny sport oraz relaks. Istotna jest również psychoterapia, która pomogłaby Pani lepiej radzić sobie ze stresem i wyrażać emocje, które są tłumione i przejawiają się pod postacią przykurczów jelit i zaburzeń z tym związanych. Dlatego namawiam Panią serdecznie do podjęcia leczenia u psychoterapeuty zajmującego się zaburzeniami psychosomatycznymi lub zaburzeniami lękowymi. Bardzo dobre efekty przynosi nurt poznawczo-behawioralny. Jeśli będzie Pani szukała odpowiedniego specjalisty, proszę się tym kierować. Znalezienie osoby, która dobrze orientuje się w temacie i z którą nawiąże Pani dobrą relację, to już połowa sukcesu.

Krew w kale jest niepokojącym objawem, dlatego powinna Pani skonsultować się z gastroenterologiem. Gastroskopia dotyczy górnego odcinka przewodu pokarmowego, w badaniu jelit zwykle przeprowadza się kolonoskopię, która umożliwa bardzo dokładne zdiagnozowanie problemu. O tym, jakie badania należy wykonać, zadecyduje lekarz, proszę jednak nie zwlekać z wizytą u specjalisty.

Dobrze byłoby zadbać o relugarny tryb życia, odpowiednią ilość snu oraz przede wszystkim unikanie stresu, napięcia, stosowanie ćwiczeń relaksacyjnych, picie łagodnej herbaty z melisy i generalnie spożywanie dużej ilości płynów (poza czarną herbatą, colą, napojami gazowanymi i słodzonymi), które są bardzo korzystne przy problemach z zaparciami.

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do pełnego zdrowia!