Brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych i częste infekcje

Witam! Jestem kobietą i mam 22 lata. Stosowałam tabletki antykoncepcyjne Y**** (dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna) około 2 lat. Przerwałam ich zażywanie we wrześniu 2009 roku i w październiku dostałam prawidłowo miesiączkę. Następną dostałam dopiero w lutym po konsultacji z ginekologiem, który, kazał mi zażyć L**** (syntetyczny progesteron) pod język. I od tej pory miesiączka się nie pojawiła. Miałam zrobione badania, tj.: 17-OH-progesteron 0,92 ng/ml, FSH 7,16 U/l, LH 21,35 mlU/ml, prolaktyna 10,29 ng/ml, DHEAS 221,2 ug/dl. Dodam, że chciałabym zajść w ciążę. Jak te wyniki wpływają na moje plany związane z ciążą? Mam również problem z częstymi niezidentyfikowanymi przez ginekologów infekcjami, które powracają co dwa miesiące, tj. odczuwam pieczenie, skóra wokół sromu staje się sucha, czerwona i czasami pęka. Ostatnio dostałam leki przeciwgrzybiczne, mimo iż pH było w normie i wynosiło 4,5. Czy to dobre rozwiązanie? Co może być przyczyną tych infekcji, które zaczęły się w czasie stosowania tabletek antykoncepcyjnych i trwają do dziś? Proszę o poradę. Bo mój ginekolog nie pomaga mi w rozwiązaniu tych problemów ,świadczy o tym to, iż przyjęłam wiele leków, które nie leczą mojej infekcji (bo powraca co dwa miesiące). Z góry dziękuję!

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Dość często zdarza się, że po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej cykle nie od razu wracają do normy. Nieregularności utrzymują się nawet do pół roku. Trudno zinterpretować wyniki Pani badań hormonalnych, gdyż nie podaje Pani fazy cyklu, w której były one wykonane. Ocenić może je lekarz, który zlecał badania.

Aby rozpoznać grzybicę pochwy, nie jest konieczne stwierdzenie pH mniejszego od 4,5. Pani objawy mogą świadczyć o tego typu infekcji. Antykoncepcja hormonalna sprzyja grzybicy. Radzę poprosić swojego lekarza o wykonanie badania - posiewu z pochwy, aby upewnić się co do przyczyny Pani objawów. Jeśli badanie to potwierdzi, że cierpi Pani na nawracającą grzybicę, niereagującą na leczenie miejscowe, to konieczne może być wdrożenie leków doustnych. W takim przypadku należy rozważyć również badanie stężenia glukozy we krwi, w celu wykluczenia cukrzycy (choroba ta sprzyja nawracającej grzybicy).

Pozdrawiam serdecznie!