Co oznaczają te bóle pod żebrem u 24-latka?

Około 1,5/2 tyg temu napad paniki po 2-3 stresujących miesiącach, od tego czasu naprzemienny ból pod prawym i lewym żebrem i raz na jakiś czas bóle brzucha. Po 3 dniach poszedłem do psychiatry, stwierdził nerwica F41 i terapia poz-beh. Nerwicy towarzyszy mi głównie biegunka , którą mam zawsze gdy się stresowałem. Sprawdzałem brzuch i nie mam nic powiększonego z lewej i prawej strony. Gdy jestem w ciągu dnia czymś zajęty np . studiami to raczej nie odczuwam żadnych dolegliwości. Od tamtego czasu wypróżniam się cześciej - nerwica i zasługa herbat i diety z duża ilością błonnika. Wcześniej przed atakiem paniki raczej nie czułem żadnych objawow, ciezko stwierdzić ale raczej na 90% nie. Miesiąc temu wynająłem mieszkanie, materac w nim jest bardzo miękki i bolą mnie po nim plecy jak i moją dziewczyne, która zapytałem, czy przed dwoma tygodniami narzekałem na te bóle, powiedziała, że nie. Zauważyłem że chodzę się wypróżniać ok. 2-4 razy dziennie przy czym oddaje mocz okolo 6-7 razy dziennie pijąc jednocześnie dużo. Od tamtego czasu uzywam Suplementy oleje i herbaty. Kompleks witamin KFD (od 3-4dni), lion's mane mushroom (od 3 dni), olej z ostropestu (ok tydzien) olej lniany( ok tydzien) olejów nie pije co dziennie, kurkumina 1000mg (od wczoraj), co dziennie pije herbate ale wybieram naprzemiennie, ogólnie pije ; czystek,melisa,mieta,rumianek,ostropest plamisty,pokrzywa.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Bardzo przykro nam, że towarzyszą Panu takie uciążliwe oraz niepokojące objawy, które na pewno utrudniają codziennie funkcjonowanie.

Z opisanych dolegliwości, można by wywnioskować, że występują u Pana klasyczne objawy nerwicy lękowej. Bardzo często są to objawy psychosomatyczne, związane z konkretnymi układami. W Pana przypadku występują problemy z wypróżnieniami (biegunki) oraz bóle w nadbrzuszu.

Nerwica lękowa rozwija się głównie pod wpływem czynników stresogennych, środowiskowych, a także genetycznych. Silne przeżycia emocjonalne, sytuacje stresogenne, czy przeżyta trauma, mogą tylko potęgować objawy. W czasie ataku paniki, które często towarzyszą nerwicy, może dochodzić do problemów żołądkowych, bólów mięśni, brzucha, parestezji, kołatania serca, czy problemów z poceniem się. Często również występuje uczucie ściskania w gardle oraz duszności, które nie mają żadnego potwierdzenia w chorobach somatycznych.

Zalecamy Panu być pod opieką specjalisty z zakresu psychiatrii, aby mógł decydować o dalszym leczeniu. Proponujemy również spróbować psychoterapii, aby poprawić swój komfort życia i zniwelować dotychczasowe objawy somatyczne.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.