Co to są wolne rodniki?

Witam serdecznie. Interesuje mnie rzetelna odpowiedz na nurtujące mnie pytania. Oglądam często telewizje czytam różna prase i wszędzie dużo się mówi i pisze na przykład o wolnych rodnikach. Zastanawia mnie dlaczego nigdy wcześniej nikt o tym nie mówił. W telewizji ciągle słychać o wolnych rodnikach, o antyoksydantach. Czy to tylko chwyt marketingowy? Czy rzeczywiście są takie substancje? Jak one faktycznie działają na nasz organizm i nasze zdrowie? Skąd się biorą i jak nie dopuścić do ich powstawania. Czy dieta ma również wpływ na powstawanie wolnych rodników? Bardzo proszę mi to wszystko wyjaśnić.
ponad rok temu

Nadmiernemu tworzeniu się wolnych rodników sprzyjają: stany zapalne, zwłaszcza przebiegające z gorączką, zażywanie wielu leków, a także stres, zanieczyszczenia powietrza, palenie papierosów, alkohol i środki chemiczne.
Wolne rodniki w różnoraki destrukcyjny sposób działają na nasz organizm:
·  uszkadzają DNA w komórkach, co może przyczyniać się do powstawania nowotworów,
·  osłabiają działanie układu odpornościowego,
·  sprzyjają powstaniu blaszki miażdżycowej,
·  uszkadzają komórki nerwowe,
·  przyczyniają się do powstawania zaćmy,
·  uszkadzają krwinki czerwone,
·  niszczą komórki wielu narządów, takich jak: serce, nerki, mózg
·  przyspieszają proces starzenia się organizmu.

Magdalena Mroczek

Wolne rodniki to grupy atomów lub atomy, kóre posiadają na jednej z orbit niesparowane elektrony. Sprawia to, że bardzo łatwo wchodzą one w reakcje z innymi substancjami.  W organizmie ludzkim zazwyczaj istnieje równowaga miedzy procesami powstawania
reaktywnych form tlenu, a ich unieczynnieniem. W niektórych stanach dochodzi do zaburzenia tej równowagi, która nazywana jest steresem oksydacyjnym. Uważa sie, ze obecność wolnych rodników w ciele człowieka związana jest z wieloma stanami chorobowymi. Należą do nich: nowotwory, miażdżyca, cukrzyca, stany zapalne, a nawet AIDS. Wolne roniki zakłócają przebieg prawidłowych przebiegów metabolicznych i uszkadzają błony komórkowe. Wolne rodniki uszkadzają też DNA wywołując mutacje, co przyczynia się do powstania nowotworów.  Wolne rodniki przyczyniają się do przyspieszenia procesu  starzenia się organizmu i skóry. W dużej ilości prowadzą do zmniejszenia elastyczności skóry i w konsekwencji do powstania zmarszczek. Osłabiają one też kości,  przyczyniając
się do zmniejszenia ich gęstości i do osteoporozy. Poza tym poprzez oddziaływanie na syntezę kolagenu, zmniejszają elastyczność  naczyń krwionośnych, co w konsekwencji może prowadzić np. do udarów. Rola wolnych rodników w organizmie nie jest jeszcze do  końca poznana i często mówi się raczej o teorii wolnorodnikowej.

Dieta ma wpływ na powstawanie wolnych rodników. Np. nadmierne spożycie tłuszczy sprzyja ich powstawaniu. Za to korzystnie na zmniejszenie ich ilości wpływa spożywanie świeżych warzyw i owoców. Witaminy tj. witamina A i E, karotenoidy, flawonoidy oraz żelazo, selen i miedź są naturalnymi "zmiataczami" wolnych rodników.