Czy mogę być zakażony HIV?

Dzień dobry, mam 2 pytania dotyczące wirusa hiv. W maju 2019 roku miałem dość ryzykowane zbliżenie w Amsterdamie. Mianowicie sex oralny, ale w prezerwatywie i nawet do końca nie miałem wzwodu i od tamtego czasu raz na jakiś czas przychodzą mi myśli czy się czymś nie zaraziłem. Zbliżenie było krótkie. Problem w tym, że chorowałem czy choruje na bolerioze i złapałem ją 2 razy od 2 kleszczy i robiąc badania po roku miałem podwyższone wyniki wątrobowe, ale może być to spowodowane sporą ilością antybiotyków i maści sterydowej, bo na miejscu kleszcza zrobił mi się gronkowiec i miałem w sumie aż do teraz miewam zapalenia mieszka włosowego, ale nie miałem nigdy śladów na twarzy czy tułowiu tylko na nogach i też kiedyś piłem sporo energetyków i źle się odżywiałem. Nie mam jednak żadnych objawów wirusa hiv, od ponad roku nie miałem nawet kataru, trenuje na siłowni, uprawiam sport, przez 2 lata przytyłem z 54 kg do 73 kg, więc problemów z wagą też nie miewam. W styczniu 2020 roku byłem na 3 dni w szpitalu gdzie robili mi różne testy od badania krwi po sprawdzanie serca, wątroby, płuc i nic nie wyszło oprócz lekko podwyższonych testów wątrobowych, ale nie wiem czy robili mi coś w kierunku wirusa hiv, było to prawie rok czasu po tym kontakcie. Nie pamiętam, żebym jakoś w okresie od tamtego kontaktu chorował jakoś bardzo. Drugie moje pytanie tyczy się testu na hiv. W poniedziałek 7.06.2021 byłem na szczepieniu na covid i nie wiem czy mógłbym wykonać taki test na hiv w czwartek 10.06.2021, czy jakoś to może wpłynąć na wynik, bo miewam od szczepienia rewolucje żołądkowe. To moje wyniki badań krwi z lutego 2020 czyli rok prawie po tym kontakcie : Gran. Segmentowane 42 % - Zakres 40- 70 Gran Kwasochłonne 1 % - Zakres 1 - 5 Limfocyty 47 % - Zakres 20 - 45 Monocyty 10% - Zakres 3 - 8 AST - 65 U/L - Zakres 10 - 37 ALT - 45 U/L - Zakres 10 - 41 Bilurbina całkowita - 0.62 mg/dl - Zakres 0.20 - 1.30 Czy mam jakieś powody do niepokoju? Czytałem, że do zarażenia potrzeba tyle krwi, że widać to gołym okiem. Bardzo prosiłbym o odpowiedź.

Wirus HIV przenoszony drogą krwiopochodną, drogą kontaktów seksualnych, drogą okołoporodową. Istnieje pewne ryzyko zakażenia się wirusem HIV. Ryzyko jest największe kiedy nie używa się prezerwatywy i dochodzi do kontaktu nasienia z błona śluzową. Na początku sądzono że seks oralny jest bezpieczny, niestety w literaturze medycznej opisywano przypadki zakażenia wirusem HIV poprzez seks oralny. Właściwie złożona prezerwatywa dobrej jakości chroni przed zakażeniem w zasadzie w 100%. Mitem jest posiadanie przez prezerwatywy mikorpory przez które rzekomo przechodzi wirus HIV. Aby miał Pan 100% pewność należy wykonać badanie w kierunku przeciwciał przeciwko wirusowi HIV. Badania takie można za darmo i anonimowo w niektórych punktach w całym kraju. Co do pobytu w szpitalu w karcie wypisowej powinno być zawarte to badanie jeżeli było zrobione. Uważa się do zakażenia potrzebne jest około 0,1 ml krwi co faktycznie jest ilością widoczną gołym okiem, jednak różnego rodzaju objawy nie są wyznacznikiem zakażenia wirusem hiv, ponieważ może ono przebiegać bez objawów. Najlepiej aby wykonał pan badanie w kierunku hiv, które da panu pewność sytuacji.

Ryzyko zakażenia w opisanej sytuacji jest bardzo małe. Należy jednak pamiętać, że zakażenia HIV często są bezobjawowe, a na wczesnym etapie nie powodują również odchyleń w podstawowych badaniach. Zdecydowanie zalecam wykonanie testu na HIV, zwłaszcza żeby zlikwidować Pana obawy w tym zakresie. Fakt szczepienia przeciw COVID-19 nie stanowi przeciwwskazania do wykonania testu na HIV. Im szybciej Pan go wykona, tym lepiej.