Czy mogę mieć anemię? Boję się...

ob-6mm/h , RBC-3.69mln/ul , HGB-11,2g/dl , HEMATOKRYT-34,4% , MCV-93fl, MCH-30,4pg,MCHC-32,6g/dl, RDW-14,4%,PLT-190tys/ul, WBC-6,4tys/ul.WZÓR ODSETKOWY:neutrofile-49,8%,limfocyty-40,6%,monocyty-8,1%,eozynofile-1,2%,bazofile0,3%,limfocyty atypowe-1,3%,duże niedojrzałe komórki-0,3%,neutrofile-3,20tys/ul,limfocyty-2,61tys/ul, monocyty-0,52tys/ul, eozynofile-0,08tys/ul, bazofile-0,02tys/ul gdzie norma jest od 0,05 do 1,95 ,limfocyty atypowe-0,09tys/ul,duże niedojrzałe komórki-0,02tys/ul,crp-0,23,AIAT-14,90 IU/L,AspAT-16,35 IU/L. Na wyniku są zaznaczone nieprawidłowości odnośnie RBC.HGB,HT,BAZOFILE. Martwią mnie także limfocyty atypowe, bo pierwszy raz się z tym spotkałam. Dodam, że mam 29 lat, od 2 lat choruję na RZS SEROPOZYTYWNE i stale przyjmuję leki: sterydy i cytostatyki, rok temu zdiagnozowano także niespecyficzne zapalenie jelit, więc przyjmuję dodatkowo inne leki, pomimo to często mam biegunki. Boję się, że będę musiała przerwać leczenie. Proszę o odpowiedż
29 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie, W podanych wynikach badań występuje nieznaczne obniżenie poziomu hemoglobiny, hematokrytu, krwinek czerwonych - może wskazywać na rozpoczynającą się anemię, również zbyt niskie jest stężenie bazofilów. Nieprawidłowości te mogą być skutkiem przyjmowanych przez Panią leków w terapii RZS. Leki cytostatyczne mogą bowiem wpływać hamująco na działanie szpiku kostnego. W związku z tym wskazana byłaby okresowa kontrola morfologii krwi, a w przypadku dalszego spadku powyższych parametrów konsultacja z prowadzącym Panią reumatologiem, który może zdecydować o modyfikacji dawki leku lub zmiany preparatu. Natomiast obecność niewielkiej ilości limocytów atypowych w rozmazie leukocytarnym jest charakterystyczna dla chorób układowych (w tym RZS) i nie stanowi powodu do obaw.

Dziękujemy za zadanie pytania.

Twoje pytanie dotyczy prośby interpretacji wyników badań i niestety nie możemy na nie odpowiedzieć. Skonsultuj wyniki badań ze swoim lekarzem prowadzącym, który znając Cię i mając historię Twojej choroby, będzie mógł właściwie ocenić Twój stan zdrowia.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl