Czy mogłem sobie zaszkodzić takim jedzeniem?

Witam. Jestem osobą aktywna fizycznie. Od jakiegoś czasu postanowiłem włączyć do diety ryby. Głównie tuńczyka i szproty, ze względu na białko, oraz walory smakowe, jeśli chodzi o ryby. Ostatnio kolega zwrócił mi uwagę, że tuńczyki zawierają duże ilości metali ciężkich. Trochę mnie to zmartwiło, więc zacząłem szukać w internecie. Opinie są bardzo różne i skrajne. Szczerze to już popadłem w lekką paranoję. Czy mogłem sobie zaszkodzić jedząc tuńczyka bonito z puszki jakieś 3 razy w tygodniu przez około miesiąc czasu? Spożywałem po treningu. Czy mogłem zmagazynować jakieś niebezpieczne ilości rtęci w moim organizmie?
MĘŻCZYZNA, 28 LAT ponad rok temu

Dieta osoby chorej na cukrzycę

Jak powinna odżywiać się osoba chora na cukrzycę? Czy jej dieta musi być rygorystyczna? Na temat diety cukrzyka wypowiada się ekspert - prof. Krzysztof Strojek, diabetolog.

Dzień dobry,



Nie ulega żadnej wątpliwości, że ryby są dobrym źródłem pełnowartościowego białka, a także długołańcuchowych, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, zwłaszcza EPA i DHA w przypadku wyboru tłustych gatunków ryb morskich, takich jak chociażby łosoś, makrela, śledź czy halibut. Ryby morskie zawierają również witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A,D,E), witaminy z grupy B oraz fosfor, potas, magnez, wapń, żelazo, selen, jod i fluor. Warto zwrócić uwagę, że ryby wędzone i puszkowane na ogół obfitują również w duże ilości sodu, co nie jest wskazane choćby u osób z nadciśnieniem tętniczym. Rekomenduje się regularne włączanie ryb (najlepiej świeżych, ewentualnie mrożonych) do diety 2-3 razy w tygodniu. Posiłki można komponować nie tylko ze świeżych ryb, lecz także z dobrej jakości ryb wędzonych, które mogą uzupełniać tygodniowe menu. Warto mieć na uwadze, iż najwięcej strat składników odżywczych powoduje długotrwałe smażenie, dlatego zaleca się ryby gotować na parze lub piec w piekarniku, ewentualnie grillować na grillu elektrycznym, bądź gazowym. Rzeczywiście w mięsie ryb mogą się znajdować metale ciężkie (np. rtęć, ołów), dioksyny i polichlorowane bifenyle (PCB), co jest związane z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Ogólnie rzecz biorąc, stanowisko ekspertów FAO/WHO oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2016 roku zgodnie sugeruje, że korzyści zdrowotne związane ze spożyciem 2-3 porcji ryb tygodniowo przewyższają ewentualne zagrożenia. Proszę starać się jednak ograniczyć konsumpcję tuńczyka z puszki (do maksymalnie 1-2 razy w miesiącu) i wybierać głównie ryby świeże, bądź mrożone, a od czasu do czasu włączać do diety dobrej jakości rybę wędzoną (np. 1 raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie).



Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl 

https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty