Czy powinnam się martwić takimi wynikami morfologii w ciąży?

Dzień dobry, w 13 tc poziom TSH wynosił 0.033 mlU/l. Dostałam skierowanie na powtórzenie morfologii z oznaczeniem ft3 i ft4. W kolejnym badaniu wyniki były następujące: TSH 0.839 mlU/l ft3 2.630 PG/ml , natomiast ft4 0.92 ng/dl. Dodam, że mam różne objawy świadczące o problemie z tarczycą zaobserwowane jeszcze przed ciążą m.in. ciągle uczucie zimna, kołatania serca( rozpoznana tachykardia), wypadające włosy, niskie ciśnienie z reguły 100/50, bóle głowy, drętwienie nóg. Czy jest się czym martwić? Z góry dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w ciąży gruczoł tarczowy powiększa się i zwiększa się jego metabolizm – stąd są inne normy stężenia hormonów tarczycowych dla ciężarnych. Możliwe są także w tym okresie zaburzenia pracy tarczycy. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/tsh-w-ciazy-niskie-stezenie-wysokie-stezenie.

Fizjologicznie niski poziom TSH przypada zazwyczaj na 10.-12. tydzień ciąży, jednak od II trymestru ten poziom powinien wynosić nie mniej niż 0,05, a maksymalnie 3,4 mIU/l. Niekiedy obniżenie TSH może spowodować stosowanie niektórych leków, w tym sterydów.

Z kolei niskie fT4 może wskazywać na nadczynność tarczycy. Potwierdzają to Pani dolegliwości, jednak należy ustalić czy problemu z nadczynnością nie było przed ciążą. Jeżeli nie, może to oznaczać, że hormon beta hCG powoduje zaburzenia. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://parenting.pl/ft4-w-ciazy.

Powinna Pani jak najszybciej skonsultować się z endokrynologiem oraz ginekologiem prowadzącym ciążę. Tarczyca jest bardzo ważnym narządem, który wpływa bezpośrednio na ciążę oraz rozwój płodu, a zarówno niedoczynność, jak i nadczynność mogą być przyczyną np. poronienia czy przedwczesnego porodu.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to o nadczynności tarczycy przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/nadczynnosc-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.