Czy to objawy nerwicy, czy mam coś z sercem?

Witam Rok temu przez zasłabnięcie trafiłam do szpitala. Miałam robione echo serca - lekarz stwierdził że serce jak dzwon . Żadnych odchyleń. Kiedyś holtery EKG i ciśnienia też wszystko w porządku . Teraz - 2 miesiące temu dzień po podaniu sterydu na alergię domięśniowo bardzo źle się poczułam , jak bym miała zaraz upaść , zrobiło mi się słabo i czułam dziwne uczucie w sercu - tak jak by serce na sekundę przestało bić. EKG w przychodni nie było idealne , ciśnienie podwyższone . Dostałam tabletkę na uspokojenie serca pod język i przeszło . 3 tyg temu przeszłam covid razem z dziećmi i rodzicami . Strasznie emocjonalnie to przeżyłam . Jadąc z synkiem do szpitala chyba dostałam jakiegoś ataku paniki i czułam się podobnie jak po tych sterydach ale ze zajmowałam się synem - chyba przestałam o tym myśleć i arytmia ustąpiła . Zauważam że nawet wstanie z miejsca do kuchni dzwija mój puls do 110-120 . Wczoraj wieczorem poczułam się dziwnie . Nie boli mnie serce - dziwne uczucie a gdy przykładam palce do szyi to czuję jak co jakiś czas serce na sekundę nie bije i zaczyna z mocą . Jak zaczyna czuje jakby zaciskał mi się żołądek z nerwów. Byłam dziś w szpitalu na dyżurze. Od rana jestem cała roztrzęsiona . Zaburzenia pracy serca . Ciśnienie 140/100 i podobno zagęszczona krew przez co serce ciężko pracuje . Dostałam captopril , jakiś beta bloker i hydroksyzynę. Pani dr stwierdziła że serce się uspokoiło i mam jechać do domu . Poczułam się trochę lepiej ale mega się boje . Wszystkie EKG wychodzą dobrze . Jedynie mam blok 1 stopnia . Miałam bardzo stresujące życie - śmierć męża , toksyczny związek , choroby dzieci . Nie wiem czy już wariuje i to nerwica czy mam coś z sercem. Nie potrafię się uspokoić a hydroksyzyna jedynie mnie usypia przez co czuje się bardziej niepewnie . Mam 29 lat.

Szanowna Pani,

Zalecana jest diagnostyka czynnika psychicznego, tym bardziej że przeżyła Pani trudne chwile, problemy mogą być w obszarze zaburzeń lękowych.

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś